K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Most cez Ružín minimálne na rok uzavrú

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.12.2016 15:18 | Spravodajstvo
Súčasný havarijný stav mosta cez vodnú nádrž Ružín si vyžiada jeho celkové uzatvorenie. Pre nákladnú dopravu začne uzávera v stredu 7. decembra a pre osobnú dopravu od pondelka 12. decembra. Informoval o tom predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa.

Most je v katastrofálnom stave
Most leží na ceste druhej triedy II/547 na trase medzi Košicami a Spišskou Novou Vsou. Podľa expertov vykazuje vážne trvalé deformácie s priečnymi trhlinami. Pri obhliadke mosta v novembri bola zistená trvalá deformácia nosnej konštrukcie, viditeľné poklesnutie v strede mosta, zatekanie vody do konštrukcie, korózia predpínacej výstuže. Na základe sledovania vertikálnych posunov mostnej konštrukcie bolo zistené kmitanie mosta pri prejazdoch nákladných vozidiel. Priehyb vnútorných konzol mostovky bol päťnásobne prekročený. Ak by nedošlo k uzavretiu, mohlo by dôjsť k zrúteniu časti, prípadne aj celého mosta.

Náklady cca 8 miliónov eur, uzávierka minimálne rok
Oprava mosta, ktorý patrí KSK, si podľa odhadov vyžiada náklady sedem až osem miliónov eur a potrvá najmenej 12 mesiacov. Predseda KSK uviedol, že ide o strategický most, ktorý plní aj účely z hľadiska bezpečnosti štátu. Minulý týždeň o situácii a možnej pomoci rokoval s premiérom Robertom Ficom a na ministerstve dopravy. Košický samosprávny kraj počíta s rekonštrukciou mosta. Výstavba nového mosta by trvala podstatne dlhšie, vzhľadom na práce, ktoré by bolo treba vykonať - práce na vode, geologický prieskum, výkup pozemkov.

Úrad KSK informoval, že aj po uzatvorení mosta bude zabezpečená pravidelná autobusová doprava pre všetky dotknuté obce. Počas čiastočnej uzávery do pondelka 12. decembra bude fungovať po začiatok a koniec mosta s prestupom cestujúcich pešo cez most. Od pondelka 12. decembra bude autobusové spojenie Spiša a Hnilickej doliny s Košicami zabezpečené prestupmi v Margecanoch a prispôsobené železničnej doprave.

Uzávierka sa najviac dotkne Opátky
Najvýraznejšie sa táto uzávierka dotkne obyvateľov obce Opátka, ktorí stratia možnosť dostať sa do Košíc cez most, Košickú Belú a Jahodnú priamou trasou po ceste II/547. Obchádzková trasa pre obyvateľov Opátky, Veľkého Folkmára, Kojšova, Jakloviec, ďalších obcí a miest v Hnileckej doline, povedie bez obmedzenia cez Margecany – Źipov – Rokycany – Prešov – Košice. S obmedzením pre vozidlá do 3,5 tony cez Margecany – Klenov – Miklušovce – Sedlice – Ľubovec – Ruské Pekľany – Obišovce – Kysak – Košice.
 
Ďalšie možné obchádzkové trasy sú:
Jaklovce – Gelnica – Prakovce – Mníšek n/H. – Smolník – Štós – Medzev – Jasov – Košice
Krompachy – Kluknava – Široké – diaľnica D1 – Prešov – Košice
Krompachy – Spišské Vlachy – Spišské Podhradie – diaľnica D1 – Prešov - Košice

Musia nájsť financie, aj projektovú dokumentáciu
Most za obcou Košická Belá v okrese Košice - okolie postavili v roku 1967. Do majetku samosprávneho kraja prešiel v roku 2004, tak ako celá sieť ciest II. a III. triedy bez adekvátnej finančnej podpory a s rozsiahlym investičným dlhom. Na opravu je potrebné nájsť zatiaľ chýbajúce finančné zdroje. Keďže ide o most na ceste II. triedy patriacej pod kraj, do riešenia situácie v súčasnosti nemôže finančne vstupovať rezort dopravy. Kraj očakáva pomoc štátu. Medzi možnými riešeniami Trebuľa uviedol prípadné prekvalifikovanie danej cesty na cestu I. triedy. KSK tiež navrhuje zaradenie okresov Košice – okolie a Gelnica medzi najmenej rozvinuté okresy, pre ktoré by sa uplatnili vládne akčné plány pomoci. "Prijali sme úver od Európskej investičnej banky vo výške 30 miliónov eur, ktorý sme, samozrejme, plánovali do iných oblastí, ale v tejto mimoriadnej situácii budeme nosné zdroje smerovať na sanáciu, resp. rekonštrukciu toho mosta," konštatoval Trebuľa.

Problematickou je okrem iného chýbajúca projektová dokumentácia mosta. "Zatiaľ sme ju nikde nenašli, nebola odovzdaná, keď sa majetok presúval v roku 2004 na Košický samosprávny kraj. Všetko toto sa prácne v súčasnom období pripravuje, aby sme v čo najkratšom čase mohli zabezpečiť rekonštrukciu," dodal predseda samosprávneho kraja.

Zdroj: TASR/KSK/TV KOŠICE
Foto: sk.worldmapz.com / Bibiana Papp

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
914
videní
03:21
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
896
videní
02:55
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2094
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
286
videní


Facebook loginGoogle login