3820 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Nezabudli Košice na Štefana Roskoványiho?

TELEVÍZIA KOŠICE, 11.12.2016 12:37 | Kultúra
Viac ako 60 diel umelca, ktorý je celoživotne spojený s Košicami aktuálne nájdeme v Múzeu Vojtecha Löfflera. S myšlienkou usporiadať rozsiahlu výstavu prišla najbližšia rodina i samotné múzeum, a to pri príležitosti nedožitej sedemdesiatky tohto velikána.

Výtvarník Štefan Roskoványi sa na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave dostal až na piaty pokus, štúdium absolvoval na oddelení portrétnej maľby u profesora Ladislava Čemického a krajinárskej maľby a figurálnej kompozície u profesora Jána Želibského. Na aktuálnej výstave, ktorá potrvá do 22.1.2017 nájdeme diela z rôznych období jeho života. Kurátor výstavy Peter Megyeši vyzdvihuje obrazy, ktoré pôsobia predovšetkým upokojujúco, harmonicky a podnecujú  príjemné emócie: „Výstava prezentuje celoživotný prierez tvorby, máme tu obrazy od ukončenia vysokej školy, záveru sedemdesiatych rokov až po tvorbu, ktorá vychádza z roku 2001, abstrakcie a variácie, ktoré autor vytvoril na sklonku svojho života.“

Štefan Roskoványi prežil veľa času  v ateliéri u pána Vojtecha Löfflera, s ktorým sa osobne poznal, aj preto je jeho výstava situovaná v tejto galérii, ktorá ako jediná roky nezabúdala na výročia význameného maliara. „Vo svojom dramaturgickom pláne radi prezentujeme veľké osobnosti Košického výtvarného umenia a ja si myslím, že tak, ako bol Jakoby, Feld, typické osobnosti Košíc, pána Jakobyho vidíme s bielou taškou, Pán Feld s maliarskou paletou, tak Štefan Roskoványi ako košický bohém patril stále ku Košiciam, bol to maliar Košíc,“ uviedla pre TV Košice riaditeľka Múzea Vojtecha Löfflera Milena Gašajová.  

 Jeho obrazy majú nezameniteľný autorský rukopis a jedinečnú farebnosť s mimoriadnym cítením. S láskou si po rokoch spomína aj dcéra Zuzka Roskoványiová, ktorá sa tiež venuje maľbe: „Bol to veľmi láskavý človek, čo sa týka jeho tvorivosti, pamätám si, keď som bola malá, že musel byť sám a sám tvoril, pustil si svoju hudbu, zároveň si musel oddýchnuť a jeho ateliér bol posvätným miestom.“

Výstava okrem obrazov priniesla ešte jednu vzácnosť, a to knihu. Vôbec prvú o tomto autorovi, krstnými rodičmi sa stala najbližšia rodina a rodinný priateľ, ktorý sa na jej príprave podieľali, rovnako významnú časť obsahu vytvorilo   Múzeum Vojtecha Löfflera. Krstilo sa farbou, ktorú používal ešte samotný Roskoványi. Knižná publikácia vznikla veľmi spontánne a ponúka prierez jeho tvorbou, ale aj fotografie z minulosti, poznámky a spomienky, ktoré dodala rodina i múzeum.

Po rokoch sú diela Štefana Roskoványiho teda opäť sprístupnené širokej verejnosti, ktorá naďalej prejavuje veľký záujem. Otázka ale znie, či samotné Košice nezabudli na výtvarníka svetového formátu? Manželka Anna Roskoványiová by to skôr nazvala ako ignoráciu : „Zabudnutý je niečo, čo ľudia nekupujú, jeho obrazy sa stále objavujú a kupujú, tak myslím, že je skôr ignorovaný, prečo a začo, vám neviem povedať.“  

Diela Štefana Roskoványiho počas uplynulých rokov prezentoval iba jeho domovský stánok, za ktorý pokojne môžeme označiť Múzeum Vojtecha Löfflera, ostatné galérie neprejavili záujem. Tak vznikla aj myšlienka niečoho významného a výnimočného k nedožitým sedemdesiatinám autora.

Posledná samostatná výstava bola v roku 2009, kniha vznikla až teraz, aj to na popud rodiny a Múzea Vojtecha Löfflera. Pravdou je, že Štefan Roskoványi dodnes nemá v Košiciach ani žiadne pamätné miesto, aj napriek tomu, že bol s Košicami bytostne spojený, ako umelec i človek.  Jediný priestor mu poskytlo Múzeum Vojtecha Löfflera. „Mala som ten pocit, že je zabudnutý, ale dnes keď som sem prišla  a videla to úžasné množstvo ľudí, videla som, že ľudia naňho nezabudli, i keď musím povedať, že mne i mojej sestre je ľúto, že mesto Košice ako celok naňho zabudlo, “ uviedla pre Tv Košice dcéra Katka Roskoványi.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
345
videní
01:12
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
181
videní
01:58
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
223
videní
01:31
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
334
videní
03:37


Facebook loginGoogle login