2008 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Bez komentára

Petíciu vzali na vedomie, do sály doniesli kravu

TELEVÍZIA KOŠICE, 13.12.2016 12:57 | Spravodajstvo
Košickí poslanci majú na stole v rámci rokovania mestského zastupiteľstva bohatý program. Okrem iného aj mestský rozpočet, predaj akcií Kositu, tender na obnovu verejného osvetlenia, kroky súvisiace s redukciou počtu mestských častí, alebo zmeny vo VZN o platenom parkovaní.

Mestské zastupiteľstvo (MsZ) v Košiciach dnes len vzalo na vedomie petíciu občanov za zmenu koncepcie parkovania. Za uznesenie hlasovalo 24 poslancov, štyria sa zdržali a sedem bolo proti. Aktivisti výsledok hodnotia slovami: "Primátor a poslanci si petíciou vytreli zadok a demokracia umrela."

Petícia s viac ako 17.000 podpismi obsahuje požiadavku zlacnenia prvej rezidentskej parkovacej karty z 35 na päť eur a zriadenie mestského podniku, ktorý by spravoval parkovanie v nových rezidentských zónach. Parkovanie má podľa zmluvy s mestom v správe súkromná spoločnosť EEI. Pre nespokojnosť s koncepciou parkovania i problémami pri jej zavádzaní vznikli v meste protesty aktivistov a občianske iniciatívy. Podľa právnej analýzy, ktorú minulý týždeň zverejnilo mesto, predložená petícia má nedostatky a viaceré formulácie v nej sú zmätočné.

Pri hlasovaní neprešiel návrh opozičného poslanca Marcela Gibódu, aby zastupiteľstvo vyhovelo petícii v zmysle jej požiadaviek. Na výsledok hlasovania následne reagoval pre novinárov predseda petičného výboru Igor Petrovčik. "Vyjadrujem hlboké znepokojnenie nad tým, ako poslanci pristúpili k tomuto hlasovaniu," konštatoval. Vziať petíciu na vedomie bola podľa neho najhoršia možnosť, ako s ňou zastupiteľstvo mohlo naložiť. Zmätočnosť v petícii odmietol. "My po dnešku nekončíme a naďalej budeme počúvať a hájiť názor občanov," dodal.

Medzi prvými bodmi rokovania je okrem petície občanov aj návrh zmien všeobecne záväzného nariadenia o parkovaní, ako aj návrh opozičného poslanca Ota Žarnaya na zrušenie rezidentských lokalít, o ktoré sa spoplatnené parkovanie v meste rozšírilo k 1. júlu tohto roku.

Začiatok rokovania MsZ prebiehal v búrlivej atmosfére. Na zasadnutie prišli občania nespokojní so systémom parkovania účinným od 1. júla. Opozičný poslanec Jaroslav Polaček predložil na úvod návrh na presadenie námestníčky primátora Renáty Lenártovej do poslednej rady pre poslancov "z dôvodu neúctivého správania" voči občanom mesta Košice. Zdôvodnil to jej poznámkami z minulého zasadnutia zastupiteľstva. Primátor Richard Raši reagoval, že hlasovanie o tomto návrhu by bolo v rozpore s rokovacím poriadkom.

Rokovanie sprevádzajú na odporúčanie polície bezpečnostné opatrenia, vrátane zrušenia stránkových hodín magistrátu. Polícia púšťala občanov do rokovacej sály cez koridory a po bezpečnostných prehliadkach.

Rokovacia sála má celkovú kapacitu 624 miest na sedenie. Okrem poslancov, starostov či pracovníkov magistrátu je pre verejnosť vyčlenených takmer 400 miest. Po začiatku rokovania boli takmer všetky zaplnené. Po rokovaní o parkovaní sa však vyprázdnili.

Text: TASR/TV KOŠICE
Video: TV KOŠICE


 
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
644
videní
02:04
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2960
videní
08:01
Vieme prví
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3946
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
525
videní


Facebook loginGoogle login