1362 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Váš tip

Za prepadnutú cestu môže aj zlé podložie

TELEVÍZIA KOŠICE, 13.12.2016 12:37 | Spravodajstvo
Za prepadom cesty na Kalinčiakovej ulici stojí porucha potrubia. Miestni hovoria, že nejde o prvý takýto prípad. "Tu sa táto porucha objavuje na viacerých miestach, asi pred tromi rokmi bola pred domom na Kalinčiakovej 34 a teraz pred domom Kalinčiakova 30. Po otvorení jamy je zreteľné, že odpad z domu nebol zavedený do kanalizačného potrubia, ale bol len voľne. Tým pádom sa tá splašková voda zmiešala s tým podložím, ktoré bolo niekam odvádzané a vznikla veľká diera," opísal nám situáciu Teodor Rácz, ktorý v tejto lokalite žije 50 rokov.

Príčiny prepadávania sa vozoviek, či komunikácii, môžu byť podľa odborníkov rôzne.  "Najčastejšie sa to stáva v oblastiach ako sa to stalo aj pred pár rokmi na ceste cez Čertovicu, to sú vplyvy poddolovania. K iným prípadom zvykne dochádzať aj vtedy, keď dôjde k nejakej poruche, napríklad vodovodu, alebo kanalizácie," vysvetľuje Ladislav Tometz z Ústavu geovied, Fakulta BERG. Čo môže byť aj prípad na Kalinčiakovej ulici: "Voda uniká do toho horninového prostredia, ktoré tvorí podložie komunikácie, systematicky je ten jemnozrnnejší materiál vyplavovaný a potom samozrejme v tom základe chýba. Následne dochádza k deštrukciám a prepadnutiam."

Na Kalinčiakovej sa našťastie v pondelok večer nikto nezranil, prepad cesty spôsobil vodičovi auta akurát materiálnu škodu. Tamojších obyvateľov o deň na to pracovníci Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. po príchode namiesto odpojili od vody.

Prekvapenie u mnohých spôsobila prázdna diera pod povrchom vozovky. Geovedci to vysvetľujú takto: "Ten väčší prázdny priestor mohol podľa môjho názoru vzniknúť práve takýmto spôsobom, či už prasknutým vodovodom, alebo nejakým systematickým vyplavovaním unikajúcej vody z kanalizácie. Čiže ten jemnozrnnejší materiál, ktorý sa nachádzal pod tou vozovkou bol odplavený preč a v podloží chýbal. Vtedy sa výrazne narušia základy vozovky."

To ako má vyzerať podložie vozovky, býva presne definované v projektoch pri budovaní komunikácie. Spravidla sa však podľa odborníkov zvykne používať hrubší materiál. Obyvatelia z Kalinčiakovej sa teraz obávajú, že sa situácia môže zopakovať.
"Je predpoklad, že na viacerých miestach bude takýto výpadok v tej spodnej časti odpadového potrubia, ktoré ústi do kanalizačného potrubia," myslí si Teodor Rácz.

Odborníci teraz odporúčajú cestu v prvom rade preskúmať a zistiť v akom stave to podložie komunikácie je. "Dnes sú na to veľmi dobré metódy, napríklad sa dá využiť georadar, ktorý to jednoznačne zadefinuje. V podmienkach Košíc takéto prepady ciest nebývajú časté," dodáva Ladislav Tometz z Ústavu geovied, Fakulta BERG.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
606
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1932
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13639
videní
05:02
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
274
videní


Facebook loginGoogle login