3808 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Modely reálnych vlakov lákajú malých aj veľkých

TELEVÍZIA KOŠICE, 15.12.2016 12:37 | Spravodajstvo
Malé vláčiky v týchto dňoch ožívajú na košickej Strednej priemyselnej škole dopravnej. Táto už tradičná decembrová akcia je určená pre širokú verejnosť a potrvá do piatka 16. decembra. Ľudia si tak môžu vláčiky vychutnať a s dozorom aj vyskúšať od 16:00 do 19:00. "Niekedy to bola veľmi lacná hračka, ale teraz je to dosť finančne nedostupné a keďže toto koľajisko má už vyše 40 rokov a stále je funkčné, tak sme sa rozhodli, že to tu budeme udržiavať pri živote práve pre súčasnú mladú generáciu," uviedol vedúci krúžku Martin Balkovský.

Reálne predlohy týchto vláčikov jazdia aj na slovenských a českých tratiach. S verejným jazdením začali už pred 22 rokmi a na modelových koľajniciach dnes môžete vidieť asi 20 súprav. Každý deň je venovaný inej téme a tak si ešte okrem parných či elektrických trakcií budete môcť vychutnať súpravy momentálne jazdiace na našich železniciach. Piatok je venovaný spomienke zakladateľovi klubu Edmundovi Kažimírovi, ktorý obľuboval kontajnerové vozne. Ako uviedol M. Balkovský, cena takýchto vláčikov je rôzna: "Finančne sa tu do toho vložilo veľmi veľa a čo sa týka odpracovaných hodín, tak tie sa ani nedajú vypočítať. Jeden lacnejší vozeň stojí napríklad okolo tých 150, ten drahší asi 230 Eur. Cena vagónikov sa pohybuje od 12 do asi 40 Eur." Niektorí nadšenci sem dokonca nosia svoje pokazené súpravy na opravu.

Vyše 40 ročné modelové koľajisko prioritne slúži ako praktická pomôcka pri výučbe predmetov zameraných na železničnú dopravu. Verejné jazdenia tu bývajú dvakrát do roka - na Deň detí a pred Vianocami.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
5375
videní
01:34
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
315
videní
01:50
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1971
videní
03:06
Vieme prví
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
134
videní
03:37


Facebook loginGoogle login