8798 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

VIDEO: Národnej pamiatke rekonštrukcia prospela

TELEVÍZIA KOŠICE, 29.12.2016 14:08 | Spravodajstvo
20 rokov muselo prejsť, aby sa Herliansky gejzír dočkal opravy. Práce odštartovali ešte v lete, a ukončili ich pred približne mesiacom. "Už od roku 1996, kedy som sa začal venovať problematike tejto národnej pamiatky bolo zjavné, že je v katastrofálnom stave. Práce súviseli nielen s technickým zásahom, ale aj s pozorovaniami," spresňuje Ladislav Tometz z Ústavu geovied, Fakulta BERG.

Gejzír v Herľanoch sa nachádza na pozemkoch Technickej univerzity (TU), keďže je však národnou pamiatkou patrí pod správu štátu. Financie po rokoch snaženia poskytlo tento rok ministerstvo životného prostredia, a to vo forme environmentálnych fondov. Na rekonštrukcii sa finančne podieľala aj univerzita, celkovo práce stáli okolo 190-tisíc eur.
"Zriadili sme tam aj klimatickú stanicu, keďže hlavným problémom bol stav výstroje toho vrtu, oceľové rúry, ktoré bolo treba zrekonštruovať, vymeniť, museli sme rozobrať záchytný bazén, videokamerou zistiť stav," dodáva Tometz.

Potrebné boli aj samotné vrtné práce. Herliansky gejzír oslávi v roku 2017 – 142 rokov. Dokončený bol v roku 1875, od tej doby prešiel len dvoma menšími opravami.
"Zhruba okolo roku 1920-1921 bol urobený určitý technický zásah, súvisel len s opravou záchytného bazénu. V roku 1981 žiaľ bez prítomnosti geológov bol len vymenený starý pôvodný, veľmi plytko boli vymenené aj tie pôvodné rúry."

Pred tohtoročnou rekonštrukciou bola výška erupcie 5 až 7 metrov, v súčasnosti je to 22 metrov. Hlavný problém dlhodobej nefunkčnosti gejzíru tak vznikol podľa všetkého v 80.rokoch. Prekvapivým bolo počas rekonštrukcie aj správanie sa vody v hĺbke približne 30 metrov pod zemou. Voda si tu začala vytvárať rôzne cestičky a kanáliky a nevystupovala na povrch.

Ešte na jar čakajú herliansky gejzír drobné práce. Univerzita by v novom roku chcela požiadať štát o ďalší finančný príspevok – vynovený gejzír by totiž chceli dlhodobo monitorovať. Aktuálne sú intervaly medzi jednotlivými erupciami zaznačované mechanicky a odhadovaný čas erupcie je len orientačný. Dĺžka samotnej erupcie býva približne 25 minút.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

666
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
582
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1252
videní
03:19
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1651
videní


Facebook loginGoogle login