790 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Je staré potrubie časovaná bomba?

TELEVÍZIA KOŠICE, 13.01.2017 08:53 | Spravodajstvo
Ešte vlani v decembri sme vás upozornili na prepadnutú cestu na Kalinčiakovej ulici číslo 30. Pomerne veľkú dieru vtedy spôsobila porucha potrubia, ktorá podľa Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti vznikla priečnym zlomením liatinového potrubia. Podľa miestnych obyvateľov sa to ale dalo čakať.

"Tu sa táto porucha objavuje na viacerých miestach, asi pred 3 rokmi bola pred domom Kalinčiakova 34, mohla by sa tu na viacerých miestach urobiť nejaká sonda, pretože je predpoklad, že bude ďalší výpadok," je presvedčený miestny obyvateľ Teodor Rácz, ktorý v tejto časti Košíc žije 50 rokov.

Problémy si zažil v minulosti aj na vlastnej koži: "Ja som mal problém s jedným kanálom, ktorý je pred naším domom a tri roky som to naháňal, až na jar to dali do poriadku. Toto kanalizačné potrubie a celá tá voda má asi 85 rokov, tu sa nerobila žiadna údržba za celý ten čas."

Verejný vodovod na Kalinčiakovej ulici bol budovaný v dvoch etapách, prvá sa uskutočnila v roku 1930 a druhá v roku 1976. Cestu by po decembrovom prepade odporúčali preskúmať aj odborníci. "Dnes sú na to veľmi dobré metódy, napríklad sa dá využiť georadar, ktorý veľmi jednoznačne zadefinuje v akom stave to podložie miestnej komunikácie je," spresňuje Ladislav Tometz z Ústavu geovied fakulty BERG.

O údržbu cesty na Kalinčiakovej sa stará mesto Košice. To jej skúmanie ale nemá v pláne. Pokračuje "Mesto Košice nebude vykonávať žiadny prieskum vzhľadom na to, že správcovia podzemných vedení sú povinní udržiavať svoje zariadenia v takom stave, aby poruchy na takýchto zariadeniach nespôsobili žiadne nebezpečenstvo všeobecného ohrozenia. Správca je povinný neodkladne vykonať všetky opatrenia, aby zamedzil rozšíreniu vzniknutých škôd, a zaistil bezpečnú premávku na komunikáciách," ozrejmuje hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

Síce VVS, a.s. hovorí, že poruchy na tomto vodovode nie sú časté, zároveň dodáva, že hlavným problémom na tomto vodovode sú staré vodovodné prípojky, väčšinou olovené. Na otázku, či plánuje výmenu kanalizačného potrubia nám zaslala spoločnosť takéto stanovisko: "Na verejnej kanalizácii na Kalinčiakovej ulici spoločnosť VVS, a.s. neeviduje poruchy. Táto kanalizácia je pravidelne kontrolovaná v rámci cyklickej údržby a nie je poruchová. Problémom opäť môžu byť netesné kanalizačné prípojky mimo verejnej kanalizácie. Verejná kanalizácia na tomto mieste bola vybudovaná približne v 50-tych rokoch 20. storočia. V súčasnosti vodárne neplánujú výmenu kanalizácie."

V pláne však majú v najbližšom období opravovať v Košiciach problematickú verejnú kanalizáciu vlastnými kapacitami.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

622
videní
01:34
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2125
videní
02:33
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2166
videní
02:25
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1268
videní
02:16


Facebook loginGoogle login