2081 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Biely cukor zatracujeme. Oprávnene?

TELEVÍZIA KOŠICE, 05.08.2020 14:00 | Spravodajstvo
Medzi najdiskutovanejšie pojmy v modernej výžive patrí cukor. Predovšetkým ten klasický - biely, ktorý dnes používa skoro každá domácnosť. Odborníci na výživu tvrdia, že našou prioritou v rámci zdravého životného štýlu by malo byť práve to, aby sme cukor v našej strave minimalizovali. Telo ho však potrebuje. "Cukor potrebujú všetky bunky v našom tele a predovšetkým mozog a naša nervová sústava," pripomína vedúca asistentka oddelenia liečebnej výživy UNLP v KE Henrieta Findríková.

Je hnedý cukor zdravší, ako ten biely? Otázka, ktorú ste si už možno položili aj vy. Opýtali sme sa lektorky výživového poradenstva doktorky Jany Benkovej: "Pozor si treba dávať pozor na to, že hnedý cukor na našom trhu môže byť iba karamelom alebo melasou prifarbený biely cukor. Treba čítať etikety. Rozdiel v kvalite medzi bielym a hnedým cukrom nie je v podstate žiadny."

A presuňme sa k ďalšej kontroverznej téme - umelé sladidlá. Medzi najznámejšie a najpoužívanejšie patrí aspartam, acesulfám K, či sacharín. Na sladenie nápojov a napr. aj nealkoholického piva sa u nás používajú aj cyklamáty s označením E952. Toto aditívium, 40x sladšie ako cukor, je zakázané v USA, v Nórsku a aj vo Veľkej Británii. V kombinácii s inými látkami spôsobuje riziko vzniku rakoviny močového mechúra. "To, čo je umelé, je umelé, nie je to prirodzené organizmu. Sú náznaky, že ide o škodlivé, dokonca rakovinotvorné látky."

Aspartam nájdete takmer vo všetkých žuvačkách. Už pri teplote 30°C sa rozpadá. Preto je viac ako nepochopiteľné, že sa ním sladia aj niektoré čaje. Je známe, že umelé sladidlá spôsobujú viaceré  nežiaduce účinky, ako napríklad problémy s trávením, hnačky a ďalšie komplikácie. "Zaťažujú organizmus už len tým, že telo musí rozkladať chemické látky."

Ak sa teda sladkej chuti nechcete vzdať, po akej zdravšej alternatíve by ste mali siahnuť? "Určite som zástancom medu. Samozrejme toho kvalitného slovenského, o ktorom viem, odkiaľ pochádza a čo obsahuje. Vhodná je aj melasa, agávový či javorový sirup a tiež stévia," radí Jana Benková.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Aktuálne reportáže

Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
128
videní
Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
109
videní
02:43
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
178
videní
01:28
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
151
videní
02:41


Facebook loginGoogle login