Napriek tomu, že v Košiciach naposledy snežilo cez víkend, aj dnes pozostatky z kalamity spôsobujú problémy chodcom, či vodičom. Situácia stále nie je uspokojivá ani na všetkých sídliskách. Obyvatelia svoju nespokojnosť vyjadrujú nielen na sociálnych sieťach, ale množstvo podnetov a sťažností smerujú aj mestským častiam. Tie sa však bránia, že robia všetko, čo môžu.
Kritické sú stále najmä parkoviská
MČ Košice - Západ ešte vlani kúpila zariadenie s možnosťou pripojenia pluhu, ktoré aj teraz vypomáhala pri zabezpečovaní zimnej údržby chodníkov. "My môžeme vypomáhať mestu len tými kapacitami, ktoré máme. Okamžite sme zalarmovali všetkých pracovníkov, ktorých dostávame cez Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Každý deň od 08:00 – 12:00 sú v teréne. Vybavili sme ich náradím tak, aby mohli vypomáhať najmä pri čistení priechodov pre chodcov a križovatiek," povedal pre TV KOŠICE starosta Terasy, Ján Jakubov. Ako dodal, stále je čo robiť. Dnes a zajtra plánujú vypomáhať Kositu a DPMK s odstraňovaním snehu zo zastávok MHD.
Mestská časť Staré mesto podľa vlastných slov vykonávala zimnú údržbu tých komunikácií a chodníkov, ktoré buď vlastní, alebo ich má v správe. Čo je najmä okolie budovy miestneho úradu a inštitúcii v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. Zaobstarali aj pol tony technickej soli. Na dnes (štvrtok, pozn. redakcie) si objednali tzv. UNC vozidlo a jeden traktor.
Skôr sa zmobilizovala MČ Nad Jazerom. Ako povedala starostka Lenka Kovačevičová, nečakali so založenými rukami: "Pracujeme ďalej, kým nie je všetko doriešené. Všetky komunikácie v mestskej časti sú zjazdné a priechodné. Problém vidím ešte na parkoviskách. Tam je to s údržbou dosť ťažké". Cez víkend tu pri upratovaní parkovacích plôch vznikla aj škodová udalosť, keď traktor poškodil auto.
Aj parkovacie miesta pred blokmi na Furči vyzerajú skôr ako snežné boxy so zamrznutými mantinelmi. Podľa starostu sídliska Dargovských hrdinov Jozefa Andrejčáka, ešte cez víkend zabezpečili mechanizmus, ktorým čistili parkovisko pri poliklinike a niektoré vstupy zásobovacích dvorov škôl.
Mestská Časť Juh zas vykonávala zimnú údržbu len doplnkovo a vypomáhala pri čistení hlavne schodísk a prechodových chodníkov ručným čistením prostredníctvom aktivačných pracovníkov. Nedostatky postupujú magistrátu.
Mesto kalamitu nevyhlásilo, starostovia by to ale uvítali
Mesto Košice nevyhlásilo kalamitu, či mimoriadnu situáciu v súvislosti s víkendovým výdatným snežením. Niektorí starostovia mestských častí by ale uvítali, keby tak magistrát urobil. Na pomoc s odstraňovaním snehu by totiž mohli prísť aj iné zložky. Napr. v Prešove pred dvomi rokmi, keď pre sneh vyhlásili mimoriadnu situáciu, pomáhali aj vojaci, či odsúdení. Dokonca druhý z trojdielnej stupnice kalamitných stupňov vyhlásil v zime pred 7 rokmi v Košiciach bývalý primátor František Knapík. "Ide o situáciu, pri ktorej sa vykonáva zimná údržba ciest v mimoriadnych poveternostných podmienkach, keď nie je možné zabezpečiť zjazdnosť komunikácií mechanizmami (v zmysle dohody o počtoch medzi mestom Košice a spoločnosťou Kosit a.s.) v poradí a v časových limitoch stanovených pre bežné podmienky," pre TV KOŠICE to o vyhlásení 1. stupňa kalamitnej situácie povedala hovorkyňa magistrátu mesta Košice Linda Šnajdárová. Dodala, že kalamitná situácia nebola vyhlásená preto, že v meste nebola komunikácia, ktorá by bola úplne nepriechodná.
Ak už aj sú cesty a chodníky dnes upratané, chodcom aj vodičom prekážajú už spomínané kopy snehu. Podľa vyjadrenia mesta uvažovali o odvoze. Zatiaľ sa tak stalo len z Hlavnej ulice.
V Košiciach VZN o zimnej údržbe neexistuje
Kým malo mesto pred 5 rokmi VZN č. 33 o zimnej údržbe v Košiciach, dnes už konkrétne, v súvislosti so snehom, neexistuje. A navrhnúť ho ani neplánuje.
"Všeobecne záväzné nariadenie mesta Košice č. 78 o čistote a o verejnom poriadku, v ktorom sa uvádza: Vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností sú povinní zabezpečovať čistotu verejných priestranstiev priľahlých k ich nehnuteľnosti," reagovala Šnajdárová na otázku, aké VZN v súčasnosti upravuje podmienky zimnej údržby.
Náhrada škody alebo bolestného pri páde nie je jednoduchá
Ak na neupravených chodníkoch dôjde k úrazu, poškodený si okrem svedkov, fotodokumentácie, či správy od lekára, musí zistiť aj to, komu chodník patrí, resp. kto je jeho správcom. Pri žiadosti o odškodné treba úraz nahlásiť aj polícii. Povinnosť na očistenie chodníkov od snehu a ľadu zakotvuje tiež cestný zákon. Ten je však vcelku všeobecný - a mestským policajtom neumožňuje pokutovať vlastníkov neodprataných komunikácií tak ako to bolo kedysi.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.