2500 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Tisícky ton odpadu musia triediť ručne

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.02.2017 07:34 | Spravodajstvo
Vyspelosť modernej spoločnosti je hodnotená aj tým, ako sa jej obyvatelia správajú k životnému prostrediu. Priemerný Slovák vyprodukuje ročne približne 320 kilogramov odpadu. Ak z neho nechceme stavať mrakodrapy, je dobré ho triediť, poprípade spaľovať. Pomáhajú nám v tom moderné technológie, vďaka ktorým sa do ovzdušia dostáva menej škodlivín, ako kedysi. V Košiciach sa o zber a triedenie odpadu stará súkromná spoločnosť. My sme s kamerou zavítali do areálu spaľovne v obci Kokšov – Bakša.

Naša neinformovanosť (alebo nezodpovednosť) často spôsobuje aj to, že do veľkokapacitných kontajnerov hádžeme všetko, čo nám v bytoch či na dvoroch zavadzia. Pridávame tak prácu navyše ľuďom, ktorí tie tisícky ton odpadu musia triediť ručne. "Máme problém s tým, že obyvatelia vyhadzujú do týchto kontajnerov stavebnú suť, opotrebované pneumatiky či elektronický odpad. Veľmi často tam končí aj horľavý odpad," upozorňuje na chyby pri triedení odpadu PR referentka Kositu Silvia Karolyiová.

Vďaka  moderným prístrojom si vieme poradiť aj s odpadom, ktorý sa nedá triediť. Taký odpad putuje do spaľovne. Tá pri Košiciach disponuje technológiami, ktoré ho vedia premieňať na tepelnú a svetelnú energiu. "Máme turbínu a výmenníkové stanice. Viac ako 4-tisíc domácnosti dokážeme takto vykurovať. Elektrina putuje aj do distribučnej siete."

Veľkú službu robíme našej planéte aj tým, že triedime plasty. Tie sa v našom priemysle používajú už viac ako jedno storočie. Nepríjemné sú často etikety na fľašiach, ktoré sa niekedy ťažko odliepajú. Musíme sa ich pred triedením zbavovať? "Nie, nemusíme. Pri procese spracovania plastu vyplávu a odstráni sa to ako nečistota," prezrádza Silvia Karolyiová.

Spoločnosť Kosit, mesto Košice a Recyklačný fond v roku 2007 spustili Centrum environmentálnej výchovy. Formou exkurzií a prednášok  učia školákov, ako čo najlepšie pristupovať k životnému prostrediu.  Počas nahrávania sme stretli žiakov zo Základnej školy Drábová. "Triedime odpad, aby sme ušetrili životné prostredie, aby sme pomohli sami sebe," pripomína študentka. O prednášky v Centre environmentálnej výchovy je naozaj veľký záujem. Všetky termíny do leta sú už obsadené.

Aj recyklácia odpadu má však svoje limity. Napríklad papier je možné recyklovať iba sedemkrát. Valčeky od toaletného papiera alebo kartóny od vajíčok by ste do kontajnera s papierom hádzať nemali.

A čo by sme o triedení odpadu mali ešte vedieť? Zrkadlo nepatrí do skla, jeho pokovovanie totiž spôsobuje problémy pri tavení. Polystyrén patrí do plastu, pozor však na obaly, v ktorých si odnášate jedlo z reštaurácií. Tie hádžte do žltého kontajnera.

A na záver ešte jedna pozitívna informácia. Podľa posledných štatistík triedime stále viac. V roku 2015 Kosit vytriedil skoro 13-tisíc ton odpadu. V roku 2016 sa toto číslo zvýšilo o ďalšie skoro štyri tisícky.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
207
videní
01:39
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
174
videní
01:05
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
507
videní
04:23
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
539
videní


Facebook loginGoogle login