3931 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Váš tip

VIDEO: Oddelenie zrušili, deti vozia do Michaloviec

TELEVÍZIA KOŠICE, 09.02.2017 15:29 | Spravodajstvo
Rodičia detí, ktoré majú psychické problémy a pomohla by im hospitalizácia v nemocnici, musia za ňou z Košíc vycestovať.

Najbližšia alternatíva pre pacientov je vzdialená 60 kilometrov
V druhom najväčšom meste Slovenska totiž už niekoľko mesiacov takéto psychiatrické hospitalizačné oddelenie nefunguje. Kým kedysi boli pre Košičanov k dispozícii dve – jedno pre deti a druhé pre mládež, dnes ponúka UNLP alternatívu najbližšie 60 kilometrov od Košíc.

Pôvodne bolo detské oddelenie súčasťou Psychiatrickej kliniky od roku 1984, už vtedy však existovalo ako vysunuté pracovisko na Rastislavovej ulici. Po presťahovaní a rozdelení kliniky do budovy nemocnice na Triedu SNP zostalo súčasťou novovzniknutého Psychiatrického oddelenia a fungovalo až do 7.1.2013.

"Zrušené bolo z dôvodu rešpektovania Charty práv detského pacienta, podľa ktorej sa zdravotnícka starostlivosť pediatrickým pacientom má poskytovať v zariadeniach určených len pre deti a špecialistami na to určenými. Nemocnica podľa Zriaďovateľskej listiny nedisponuje právom ani možnosťou poskytovať takéto služby, v Košiciach tieto kritéria spĺňa Fakultná detská nemocnica," uviedla hovorkyňa nemocnice Ivana Stašková.

Oddelenie oficiálne zrušili od septembra 2016, nefungovalo však už od júla
Potreby detí s psychiatrickým ochorením však zastávalo ešte hospitalizačné oddelenie určené mládeži. Vyťaženosť pedopsychiatrického oddelenia sa pohybovala na úrovni 80-90% pri 15 lôžkach. Adolescentné oddelenie v priestoroch psychiatrie na Triede SNP fungovalo oficiálne do 1.septembra 2016. Podľa našich informácii bolo ale neoficiálne zatvorené už v marci a apríli a natrvalo od júla 2016. Nemocnica hovorí, že dôvodom zrušenia bol nedostatok odborného lekárskeho personálu a dodáva, že ide o celoslovenský problém. Ministerstvo zdravotníctva súhlasí aj nie.

"Poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov v detskom i dorastovom veku je personálne, čo do počtu psychiatrov, zabezpečené. Ministerstvo si uvedomuje problém s nedostatkom lekárov špecialistov v niektorých odboroch v niektorých regiónoch Slovenska. Momentálne analyzujeme, ktoré medicínske špecializácie a ako intenzívne je v rámci rezidentského programu potrebné posilniť," informovala nás hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

To, že v Košiciach už viac nefunguje psychiatrické oddelenie pre deti ani mládež pociťujú všetky zainteresované strany. A teda nielen samotné deti a ich rodičia, ale tiež detské domov, či centrá, v ktorých sa o deti starajú.

Pacientov prevážajú do Michaloviec
Univerzitná nemocnica L.Pasteura hovorí, že úzko spolupracuje najmä s Psychiatrickou nemocnicou v Michalovciach. Tá poskytuje 30 lôžok a starostlivosť pre deti od 3 do 18 rokov. Nemocnica nám potvrdila, že: "v roku 2016 požiadala Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice naše zdravotnícke zariadenie  o prednostné prijímanie detských a adolescentných pacientov v súvislosti s dočasným uzavretím ich adolescentného oddelenia. Od septembra 2016 sme na našom Akútnom detskom psychiatrickom oddelení hospitalizovali 138 pacientov z dvadsiatich okresov Slovenska. Z okresu Košice bolo hospitalizovaných 28 pacientov."

Hospitalizácia mimo miesta svojho bydliska ale prináša viaceré komplikácie, vrátane finančnej náročnosti. V možnostiach kam dieťa umiestniť je okrem Michaloviec aj liečebňa Hraň v okrese Trebišov, alebo mesto Martin – vzdialené od Košíc takmer 300 kilometrov.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
984
videní
02:28
984
videní
02:26
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6763
videní
03:28
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1577
videní


Facebook loginGoogle login