11683 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Bez komentára

BEZ KOMENTÁRA: Obnovený gejzír v Herľanoch

TELEVÍZIA KOŠICE, 19.02.2017 08:48 | Spravodajstvo
Obec Herľany v okrese Košice – okolie si od vynoveného gejzíru sľubuje rozvoj turizmu. Gejzír, ktorý je podľa starostky obce Jany Tóthovej starý viac ako 140 rokov, prešiel v minulom roku kompletnou rekonštrukciou. Prejavilo sa to najmä na kvalite erupcie.

Rekonštrukcia bola financovaná z Enviromentálneho fondu
Dala ho vynoviť Technická univerzita, keďže sa nachádza na jej pozemku. Z Environmentálneho fondu na rekonštrukciu získala viac ako 183.000 eur, ďalšie zdroje predstavovali približne 9600 eur.

"Vyzerá to tak, ako to bolo, lebo opravovali samotný vrt. Bolo tam dané nové paženie a nové rúry. Hlavným cieľom opravy bolo, aby sa zlepšilo paženie vrtu, aby voda znova nadobudla silu a išla do tej výšky, ako to bolo niekedy. Pred rekonštrukciou vystriekla do výšky desať metrov, možno ani toľko. Teraz by to malo byť okolo 22 metrov,“ uviedla pre TASR Tóthová.

Čas erupcie preberajú od Technickej univerzity v Košiciach, ktorá ho zverejňuje na informačnej tabuli pri gejzíre. Následne ho zverejňujú na webstránke obce, aby ľudia vedeli, kedy sa majú prísť pozrieť.

Erupcia každých 32 až 36 hodín
"Erupcia je každých 32 až 36 hodín. Keď je ustálené počasie, tak je to možno tých 32 hodín, keď sú nejaké veľké dažde, tak je to aj nad 36 hodín. Stále sa to sleduje a v tom rozmedzí sa pohybuje ten čas. Nedá sa povedať, že každých 32 hodín presne bude striekať. Strieka asi pol hodinu, do výšky tých 22 metrov by to malo byť. Interval erupcie je, dá sa povedať, od začiatku alebo možno sto rokov stále rovnaký," vysvetlila starostka.

Gejzír je čakateľom na zápis do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO
Verí, že vynovený gejzír priláka do obce viac návštevníkov a pomôže rozvoju turizmu. „Aj keď musím povedať, že sa to zlepšilo. Boli obdobia, keď tu chodilo málo ľudí. Teraz je to také stabilné. V lete chodia ľudia aj zo zahraničia. Povedala by som, že majú o tom viac informácií ako naši ľudia tu z okolia, ktorí chodia najmenej. Väčšinou sú to ľudia, ktorí sú zďaleka, niečo si o tom nájdu a chcú to vidieť," dodala Tóthová.

Gejzír je od roku 1987 národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 2002 je čakateľom na zápis do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Text: TASR
Video: TV KOŠICE
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 1

 

Janette Grajcarová19.02.2017 23:20:54

Bohužiaľ, neaktualizuju casy najbližšej erupcie vcas, aj na Silvestra 2016 sme sa zbytočne vybrali aj so zahraničnou návštevou. Riadili sme sa informáciou na webe, kedy bola predpokladana posledna erupcia, od ktorej uz ubehlo cca 30 hod. Kedze moze byť cas. posun, prisli sme o 4 hod skôr. Myslim, ze po erupcii je potrebné aktualizovat dalsiu ocakavanu erupciu v co najkratsom case a tiez hanbila som sa, ked nam v blizkej budove odmietli predat caj, lebo mali ludi. !!! Takto si hosti nezískajú.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6424
videní
01:50
Bez komentára
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
8049
videní
03:33
Bez komentára
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
22564
videní
02:40


Facebook loginGoogle login