3378 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Pedopsychiatri: "Denne máme v ambulanciách aj 50 detí"

TELEVÍZIA KOŠICE, 21.02.2017 15:33 | Spravodajstvo
V polovici februára sme vás informovali o zrušenom hospitalizačnom oddelení v Košiciach pre deti s psychickými problémami. Najbližšie takéto oddelenie sa nachádza približne 60 kilometrov od metropoly východu.

Deti nie len Košíc, ale aj celého východného Slovenska s týmito ťažkosťami sú umiestňované do Martina, Michaloviec a Hrani. V súvislosti s týmto problémom sa v prvej polovici februára konala prvá pedopsychiatrická konferencia v Malej Ide, ktorá prezentovala najmä praktickú časť a skutočné príbehy detí. Tých je denne v ambulanciách aj 50. Príčiny ochorenia sú podľa odborníkov rôzne.

Ako pre TV KOŠICE povedala košická detská psychiatrička Terézia Rosenbergerová: "Je to veľký počet závislostí, je to veľký počet detí s pervazívnymi poruchami, teda autistickými. Je veľa detí, ktoré majú problémy s učením, je veľa detí, ktoré majú problémy so správaním. Stúpa nám počet depresívnych detí. Je veľký počet detí, ktoré majú samovražedné pokusy, ktoré sa veľmi trápia, no a to čo je myslím si, že pre nás všetkých najhoršie a najťažšie, je teraz striedavá výchova a úprava rodičovských práv."

Uvedené problémy sú akousi kombináciou vonkajších vplyvov ku ktorým patrí tlak spoločnosti, vplyv médií či vysoké nároky na dieťa. Vo všeobecnosti trpí slovenské zdravotníctvo nedostatkom detských psychiatrov a absenciou lôžok pre deti s psychickými ťažkosťami.

"To, čo nám chýba vôbec v detskej psychiatrii sú lôžka pre deti so závislosťami. Nie je miesto pre deti, ktoré majú určenú ochrannú liečbu. V reedukačných zariadeniach sa miešajú deti s psychiatrickými diagnózami spolu s deťmi, ktoré majú napr. trestnú činnosť alebo záškoláctvo alebo sú zo sociálne slabých rodín", dodala Rosenbergerová.

Podľa riaditeľa resocializačného strediska Komunita Ľudovítov, Ľubomíra Gábriša, môže nedostatok pedopsychiatrov spôsobovať aj ďalšie problémy: "Aj kauza, ktorá sa teraz rieši okolo resocializačných stredísk je v tom, že je nedostatočný počet pedopsychiatrov. Tí nemajú šancu všetko riešiť a chýba nám také prepojenie, ktoré by malo existovať."

Celoslovenský nedostatok lôžok pre hospitalizáciu detí s duševnými ochoreniami potvrdil aj prednosta psychiatrickej kliniky martinskej nemocnice Igor Ondrejka: "Naše oddelenie je síce veľmi útulné veľmi príjemné, ale malé. Máme skoro stále nadstavy. Tri, päť postelí navyše, čo je nedostačujúce a vyžaduje klinika rekonštrukciu práve na úseku detskej psychiatrie."

Deficit lôžkových zariadení, ale aj ambulancií pre deti s problémami psychiky, by mohlo vyriešiť stretnutie s kompetentnými inštitúciami, teda komunikácia s Ministerstvom zdravotníctva, zdravotnými poisťovňami, Slovenskou lekárskou komorou či Slovenskou lekárskou spoločnosťou.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
841
videní
02:28
944
videní
02:26
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6457
videní
03:28
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1531
videní


Facebook loginGoogle login