1920 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Plný nos v zime? Môže to byť aj alergia na chlad

TELEVÍZIA KOŠICE, 22.02.2017 07:00 | Spravodajstvo
Kašeľ aj plný nos v zime nemusia byť len prejavom respiračného ochorenia, či nádchy. Ak ste už vylúčili všetky tieto choroby, no plný nos máte stále, možno trpíte alergiou na chlad.

Čo je to vlastne alergia na chlad?
Ide o precitlivenosť na fyzikálnu veličinu, konkrétne na teplotu prostredia, respektíve jej zmenu. Alergia na chlad teda nie je typickou alergiou, ktorá sa prejavuje reakciou na alergén ako je peľ alebo roztoče, či potravina. "Veľmi často sa stretávame s tým, že prídu pacienti, ktorí majú prejavy chronickej nádchy a kde je jasným spúšťačom buď zimné obdobie, alebo chladné prostredie," hovorí MUDr. Štefan Raffáč, imunoalergológ.

Alergiu odhalí chladový test
Pri alergii na chlad dochádza vplyvom teploty prostredia k uvoľneniu určitých látok, presnejšie histamínu, ktorý je zodpovedný za alergické prejavy ako nádcha, kýchanie, slzenie očí, žihľavka a podobne. V tomto prípade sa robí takzvaný chladový test. Pri odbere krvi sa lekári sústredia i na vyšetrenie napríklad kryoglobulínov, ktoré však môžu byť pozitívne aj pri iných ochoreniach. Liečba spočíva skôr v prevencii ako napríklad otužovanie, pacienti môžu siahnuť aj po antihistaminikách.

Vo všeobecnosti podľa odborníkov pribúdajú starší ľudia s alergickými prejavmi. V zime okrem chladu problémy spôsobuje aj hmla. Najmä u alergikov sa to prejaví v podobe sťaženého dýchania.

Peľová sezóna začne v marci
V týchto dňoch prebiehajú v ambulanciách imunoalergológov najmä prípravy na hlavnú sezónu, ako napríklad testovania, či vakcinácie. Odštartovanie peľovej sezóny možno očakávať už v marci.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1804
videní
03:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
188
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2034
videní
01:38
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
12953
videní
05:02


Facebook loginGoogle login