K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

EEI predstavila 2 modely spoločného podniku s mestom Košice

TELEVÍZIA KOŠICE, 23.02.2017 12:12 | Spravodajstvo
Spoločnosť EEI dnes odovzdala riaditeľovi Magistrátu mesta Košice Pavlovi Lazúrovi list, v ktorom ponúka dva spôsoby vzniku spoločnej parkovacej firmy, bez nutnosti vložiť do nej priamy kapitál zo strany mesta. EEI tak reagovala na list riaditeľa magistrátu zo 6. októbra 2016, kde mesto firmu oficiálne požiadalo o doplnenie stanoviska k založeniu spoločného podniku za účelom zabezpečenia parkovania na území mesta Košice.

Spoločný podnik vlastne nechcel ani primátor, ani aktivisti
Myšlienka spoločného podniku s EEI vznikla na papieri ešte v septembrovom uznesení mestského zastupiteľstva. Mala byť akýmsi upokojením napätej situácie, ktorá vznikla po zavedení noviniek v platenom parkovaní v Košiciach.

Zaujímavosťou je, že spoločný podnik s EEI vlastne nechcel ani primátor a ani aktivisti. Tí považovali vo svojich vyjadreniach spoločný podnik "za najhoršie možné riešenie z hľadiska efektivity a transparentnosti, pričom by došlo k "zabetónovaniu" EEI v meste". Primátor myšlienke spoločného podniku v medializovaných vyjadreniach tiež nebol naklonený. Podľa jeho slov "spoločný podnik by znamenal nielen príjmy, ale aj náklady z neho vyplývajúce. Ak vylepšíme systém, ktorý tu máme, bude ideálny pre všetkých Košičanov."

Tieto jeho obavy ale rieši dnešná ponuka od EEI. Podľa slov mediálneho zástupcu EEI Karola Wolfa, "analyzovali všetky podnety, ktoré v súvislosti s možnosťou založiť spoločný podnik s mestom Košice vedenie mesta vyslovilo a predkladáme návrh, ktorý zohľadňuje všetky tieto požiadavky". O návrhoch sú pripravení rokovať.

EEI po analýze ponúka mestu dve možnosti spoločnej firmy
O návrhoch EEI by už v pondelok na mestskom zastupiteľstve mohol primátor informovať aj poslancov. EEI mestu navrhuje vznik novej parkovacej spoločnosti, ktorá sa bude venovať výlučne parkovaniu na území mesta Košice. V takejto spoločnej firme by mesto mohlo mať 50 percentný podiel, podľa slov Wolfa "bez nutnosti vložiť do firmy priamu finančnú investíciu." Išlo by teda zrejme o nefinančný vklad.

Druhou možnosťou je veľkolepá ponuka, ktorá je vzhľadom na obmedzené finančné možnosti mesta už vopred určená na neúspech. EEI ponúka "majetkový vstup mesta do celej spoločnosti EEI a príslušný podiel na všetkých výnosoch firmy zo všetkých projektov, ktoré firma na území Slovenska realizuje." Podľa slov mediálneho zástupcu EEI Karola Wolfa, "v takomto prípade by výška podielu mesta Košice zodpovedala výsledkom expertného ocenenia firmy EEI v čase vstupu mesta do firmy."

"Druhý variant by pravdepodobne vzhľadom na veľkosť a trhové postavenie EEI znamenal minoritný podiel mesta Košice na celej spoločnosti. Detaily, záväzky, povinnosti a možnú štruktúru obidvoch možností popisujeme v liste riaditeľovi magistrátu mesta Košice," povedal na záver Karol Wolf.

EEI je v posledných rokoch účtovne v strate
Podľa verejných finančných výsledkov EEI, v rokoch 2013 až 2015 dosahovali tržby približne rovnakú hodnotu, a to +2,6 milióna eur. V zisku bola EEI len v roku 2013, keď dosiahol sumu necelých +195 tisíc eur. Účtovná strata za rok 2015 predstavovala takmer rovnakú sumu, ale v mínuse. Údaje za minulý rok, v ktorom EEI získala do správy nové rezidentské zóny v Košiciach, zatiaľ nie sú k dispozícii.

Mesto bude ponuku analyzovať, jej podobu však uvítalo
Ako dnes v stanovisku uviedla hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová, "aktuálny návrh bude mesto Košice analyzovať, ale z nášho pohľadu je už teraz dôležité, že obsahuje podmienku minimálne 50-percentného podielu mesta Košice. Mesto Košice sa zároveň stane reálnym spoluprevádzkovateľom parkovacieho systému v Košiciach. Bez toho, aby investovalo čo i len jedno euro, bude minimálne 50-percentným vlastníkom investície do parkovacieho systému.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
644
videní
02:04
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2960
videní
08:01
Vieme prví
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3946
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
525
videní


Facebook loginGoogle login