3545 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: 100 druhov orchideí na výstave

TELEVÍZIA KOŠICE, 25.02.2017 12:51 | Iné
Návštevníci Botanickej záhrady v Košiciach  si môžu pozrieť asi 100 druhov orchideí. Keďže tu tieto rastliny pestujú v zbierke, ktorá nie je sprístupnená verejnosti, už siedmy rok organizujú  dvojtýždňovú výstavu, na ktorú sa chodí pozrieť v priemere 10 000 ľudí.

"Na tejto výstave chceme ukázať pestrosť a rôznorodosť v ríši orchideí. Orchidea patrí medzi najväčšie čeľade v ríši rastlín. Počet druhov sa odhaduje na 25 000 – 30 000. Stále vznikajú nové druhy," povedal pre TV Košice Peter Friedmann,vedúci oddelenia tropickej a subtropickej flóry Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Orchidey rastú vo všetkých ekosystémoch po celej Zemi. Ako povedal, na Slovensku rastie 79 druhov. Tie "naše" sú úplne iné, ako tie v tropických oblastiach. Ak chcete vypestovať peknú zdravú orchideu, najprv musíte vedieť aký druh máte a  odkiaľ pochádza. Tomu treba  prispôsobiť podmienky. Niektoré druhy potrebujú aj nižšie teploty, či väčšiu vlhkosť vzduchu. Najčastejšie sa u nás pestujú Phalaenopsisi. Starostlivosť o nich je pomerne jednoduchá.

"Tento druh je sukulentný. Má tučné mäsité listy, v ktorých má zásobu vody, aj korene sú prispôsobené na to, aby sa napili naraz. Ak je takáto orchidea v prírode a niekoľko hodín prší, stihne sa napiť toľko, že prečká obdobie sucha," priblížil.

Ako prezradil, orchidey pestuje aj doma. Odporúča ich raz za 2 týždne poriadne osprchovať. Do črepníka pritom naleje vodu úplne po vrch tak, aby vo vode stáli asi hodinu. Potom ich do ďalšieho takéhoto "kúpeľa" vôbec nepolieva:

"Všetku prebytočnú vodu nechám vytiecť, rastlinu vyberiem z vody a dám ju na miesto.  V zime orchideu pestujem na prapete, aby mala čo najviac slnka, lebo práve v zimnou období a v predjarí Phalaenopsisi kvitnú."

Aby kvitli, od konca novembra používa hnojivo s vyšším obsahom minerálnych látok a fosforu.  Do zálievkovej vody ho pridáva raz, prípadne dvakrát do mesiaca. To už závisí od koncentrácie hnojiva:

"Po odkvitnutí, čo je okolo marca, zhruba  2-3 mesiace nepoužívame žiadne hnojivo, aby si rastlina oddýchla a zregenerovala sa. V letnom období podporujeme rast listov. Na to, aby bohato kvitla a aby bola zdravá a vitálna, musí mať dostatok zelenej hmoty. V lete preto používame hnojivo s vyšším obsahom dusíka."

Výstava Orchidey – skvosty v ríši rastlín, potrvá v Botanickej záhrade do 12. marca 2017. Pozrieť si ju môžete denne, od 09:00 do 16:00 h.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

113
videní
02:28
Bez komentára
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
424
videní
02:21
Bez komentára
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
320
videní
01:28
Bez komentára
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
535
videní
01:18


Facebook loginGoogle login