808 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

V Košiciach vystavujú exponáty z Krásnej Hôrky

TELEVÍZIA KOŠICE, 03.03.2017 07:56 | Kultúra
Hrad Krásna Hôrka vyhorel 10. marca 2012. V tejto súvislosti Východoslovenské múzeum v Košiciach organizuje výstavu Až na kov, na ktorej si búdú môcť záujemcovia pozrieť do 2. júla zreštaurované artefakty, ktoré poškodil oheň.  

Ako pre TV Košice uviedol Július Barczi – riaditeľ Slovenského národného múzea v Betliari: "Tento názov vychádza z toho, že ide väčšinou o kovové predmety. Andrássyovci boli veľkými zberateľmi v 19. stor. a medzi ich významné kolekcie patrí aj kolekcia zbraní, militárií. Tieto zbrane neboli vystavené pôvodne v gotickom paláci Hradu Krásna Hôrka, bohužiaľ, na rozdiel od ostatných častí hradu sa požiar dostal aj do vnútra, tým pádom poškodil aj tieto zbierky."

Zbierky boli reštaurované v Metodickom centre konzervácie Technického múzea v Brne. Jeho námestníčka Alena Selucká upresnila, že do zariadenia sa dostalo 77 kusov predmetov zo zbrojnice hradu: "Strelné, sečné zbrane, zbroj, brnenie, drátené košele, prilby. To bol súbor predmetov zo zbrojnice Hradu Krásna Hôrka, ktorá bola najviac zasiahnutá ohňom."

Na hrade Krásna Hôrka bolo evidovaných takmer 5 tisíc zbierkových predmetov. Na výstave je prezentovaných približne 30 najkrajších exponátov. Vedúca oddelenia, výskumu a starostlivosti o zbierkový  fond múzea v Betliari, Silvia Lörinčíková, označila za jeden z najvýznamnejších predmetov skriňu Žofie Szeredyovej: "Tá skriňa bola zreštaurovaná v Želiezovciach, Arpádom Mézesom, len sme tú skriňu priniesli tiež ako ukážku toho, čo sa od požiaru už zreštaurovalo a konzervalo, pretože aj keď na hrade nevidieť nejaký stavebný ruch, ale v Betliari pracujeme denne s týmto fondom. Vytvorili sme vyhovujúci depozitár pre tieto zbierkové predmety, robíme revízie každoročne a každý týždeň sa staráme o to, aby sa nejaký zbierkový predmet dostal či už do našich dielní alebo aj do iných reštaurátorských ateliérov."

Následkom požiaru bolo poškodených celkovo 342 kusov zbierkových predmetov. Ministerstvo Kultúry predpokladá, že Hrad Krásna Hôrka by mohol byť opäť verejnosti sprístupnený do roka 2020.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
5375
videní
01:34
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
315
videní
01:50
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1971
videní
03:06
Vieme prví
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
134
videní
03:37


Facebook loginGoogle login