V priebehu zimnej sezóny absolvujú všetky hasičské čaty v Košiciach minimálne jedno cvičenie, ktorého cieľom je preveriť pripravenosť hasičov pri záchrane topiacej sa osoby, ktorá sa preborí pod zamrznutým, resp. polozamrznutým ľadom. Takéhoto cvičenia na vodnej nádrži Bukovec sa zúčastnili jednotky z Košíc a Šace.
Podľa slov hovorcu košických hasičov Tomáša Berzeteia, preverených bolo viacero spôsobov záchrany. "Samozrejme, cvičenie sa naplánovať na konkrétne reálne situácie nedá. Zistili sme, že ten ľad je ešte dosť pevný na to, aby sa prebáral, čiže dosť sa improvizovalo. Preverená bola priama záchrana hasičom, preverená bola záchrana pomocou spineboardu, preverená bola záchrana pomocou nafukovacích hláv a následne pomocou rebríkov."
Priama záchrana spočíva v tom, že jeden hasič sa štvornožky po ľade blíži k topiacej sa osobe pričom rozloží svoju váhu a na brehu ho istia kolegovia. "Druhý spôsob je pomocou spineboardu. Je to niečo podobné, ale zasahujúci hasič už v neopréne alebo suchom obleku leží na tomto boarde. Board je pripevnený lanom prostredníctvom karabín a lana na breh. Pohybuje sa na tomto spineboarde pomocou hasičských sekier, zasekávaním sekier do ľadu sa dostáva k postihnutej osobe."
Hasiči pri treťom spôsobe záchrany využívajú pomoc tzv. nafukovacích lávok, ktoré sa vedľa seba posúvajú až kým sa nedostanú k zachraňovanej osobe. "Ďalší spôsob je pomocou dvoch rebríkov, na ktoré sa hasič opäť v neopréne, upevnený lanom pohybuje po rebríkoch, keď váha hasiča je rozložená na plochu týchto dvoch rebríkov."
Ľadové výcviky hasiči absolvujú najmä na začiatku zimy, keď ľad zamŕza a na konci zimy, teda v tomto období, keď sa ľad topí. Záchrana sa netýka len ľudí, ale týmito spôsobmi pomáha hasičký zbor aj zvieratám.
Tagy k reportáži
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár. Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.