2131 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Únos - (ne)povinne by ho mali vidieť všetci

TELEVÍZIA KOŠICE, 05.03.2017 10:26 | Kultúra
Obraz éry, ktorá ešte nie je úplne za nami. Film Únos je prvý slovenský politický thriller. Nejde však len o kinematografické, ale najmä o spoločenské dielo. Inšpirované je kauzou zavlečenie prezidentovho syna, Michala Kováča ml. v roku 1995. Tento film, ktorý znázorňuje začiatky samostatnej Slovenskej republiky, kedy mala vláda vlastnú mafiu, sa mal na plátna dostať už dávno. Jeho téma však mnohých odrádzala.

Napriek tomu, že tvorcovia filmu hovoria o tom, že nejde o dokument, herci sa pri jeho nakrúcaní odrážali od reálnych osôb a ich charakterov, či činov. Nie každý divák však vníma tento film rovnako. Svoje o tom vedia tí, ktorí zažili alebo počuli o 90. rokoch  plných politických bojov o moc a vyčíňaní mafie...

Mnohí chcú, aby tento film zmenil Slovensko a aby vyhrala spravodlivosť. Za vtedajšie zverstvá ako nájomné vraždy, zavlečenie Michala Kováča ml. do cudziny, zmarené referendum z mája 1997 a za mnoho ďalších, doteraz nebol nikto potrestaný.

Národná rada SR sa už niekoľkokrát zaoberala tzv. Mečiarovými amnestiami, čím by sa mohli tieto skutky riadne vyšetriť. Zrušiť sa ich zatiaľ nepodarilo. Ďalší pokus bude už v marci 2017. Návrh novely je v druhom čítaní, vládna strana SMER-SD avizovala, že sa týmto problémom chce obrátiť na Ústavný súd. Podľa nich sú totiž amnestie právne nezrušiteľné. O opaku je ale verejne presvedčených 26 odborníkov z justície.

K výzve na zrušenie Mečiarových amnestií sa pripojili aj desiatky osobností spoločenského a kultúrneho života. Vyzerá to tak, že spravodlivosti doteraz bráni právo. A ako odznelo vo filme: "Zločinu sa darí len vtedy, keď ho spoločnosť toleruje."
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
968
videní
05:13
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
935
videní
04:39
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1585
videní
02:25
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
763
videní
02:01


Facebook loginGoogle login