2914 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Glaukóm vás veľmi ľahko môže pripraviť o zrak

TELEVÍZIA KOŠICE, 16.03.2017 07:08 | Spravodajstvo
Ak ho neliečite, môžete prísť o zrak. Glaukóm poškodzuje zrakový nerv, a tým postupne strácate zrakovú ostrosť. Zároveň sa vám zužuje zorné pole. Ide o pomerne časté ochorenie očí. Ako pre TV Košice povedala oftalmologička Marcela Tauberová, glaukóm spôsobuje postupné odumieranie nervových vlákien a tieto zmeny sú nezvratné: "Cieľom liečby je ochorenie a zhoršovanie odumieranie vlákien spomaliť alebo najlepšie úplne zastaviť." Hlavným rizikovým faktorom je vek. Takzvaný zelený zákal však postihuje aj deti. No ak máte viac ako 40 rokov, premeranie vnútroočného tlaku by ste mali absolvovať aspoň raz, či dvakrát v roku.  

Aj keď priama príčina vzniku glaukómu nie je známa, odborníci poznajú rizikové faktory, ktoré sa na vzniku tohto ochorenia podieľajú. "Najčastejší a najzávažnejším rizikovým faktorom je vysoký vnútroočný tlak, potom sú to vaskulárne zmeny, čiže zmeny, ktoré spôsobujú zhoršené prekrvenie zrakového nervu, ale aj krátkozrakosť, fajčenie, či alkohol. Výnimkou nie sú ani genetické faktory," vysvetlila Tauberová.

Častejší je glaukóm s otvoreným dúhovkovo-rohovkovým uhlom, je to akýsi tichý zlodej zraku. V počiatočnom štádiu príznaky nespozorujete. Toto ochorenie môže odhaliť len vyšetrenie.  Iné je to pri glaukóme s úzkym uhlom. Ten už neprehliadnete: "Pacient prichádza do ambulancie schvátený, má červené oko, zhoršené videnie, trpí tiež bolesťami hlavy, oka, a dokonca môže aj zvracať. Ide o tzv. glaukómový záchvat. Tento stav už pacienta donúti navštíviť očného lekára."

Prevencia pred glaukómom spočíva aj vo vyšetrení, základom je zmeranie vnútroočného tlaku. Urobiť tak môžete bezplatne ešte 16. marca  2017 v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v Košiciach, a to od 09:00 do 14:00 h. Vyšetrenie je rýchle a nebolí.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
978
videní
02:28
981
videní
02:26
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6752
videní
03:28
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
436
videní


Facebook loginGoogle login