598 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Profesor UPJŠ strávil na Antarktíde viac ako mesiac

TELEVÍZIA KOŠICE, 23.03.2017 17:36 | Spravodajstvo
Profesor Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa ako jediný Slovák zúčastnil expedície na Antarktíde. V rámci desiateho ročníka pobytu na Mendelevovej polárnej stanici na ostrove Jamesa  Rosa strávil viac ako 30 dní.

"Pred Silvestrom sme odcestovali do Južnej Ameriky, a tam sme čakali niekoľko týždňov na priaznivé počasie. A okolo 20. januára sme sa dostali už na Antarktídu. Približne päť týždňov sme tam pôsobili," uviedol člen expedície Martin Bačkor. Spolu s ním odletelo na najjužnejší svetadiel ďalších 16 členov expedície. Medzi nimi boli dvaja technici, lekár, ale aj mikrobiológ či vedci, ktorí študovali večne zamrznutú pôdu.

"Najsilnejšou skupinou boli fyziológovia rastlín, teda skupina, kde som bol ja. A súčasne botanici, ktorí robili s nižšími rastlinami. Zbierali vzorky, robili rôzne vegetačné analýzy, merali produkciu kyslíka v jazerách a podobne. Potom tam boli kolegovia, ktorí robili glaciológiu, to znamená, že študovali ľadovce. Potom tam boli klimatológovia, ktorí tam mali meteorologické stanice a z nich získavali dáta počas celého roka meraní," prezradil Bačkor.

Slovenský prírodovedec sa zaoberal najmä lišajníkmi, machorastmi a riasami. V rámci expedície získal veľmi zaujímavý experimentálny materiál. Mnohé vzorky rastlín doniesol aj na Slovensko. Tie poslúžia ďalším vedcom a študentom košickej univerzity na experimenty zamerané na vplyv UV žiarenia na rastliny.

"Môžu to byť látky, ktoré sú pre vedu nové. Potom ich budeme skúšať využívať na rôzne typy testov. Napríklad na rôzne mikroorganizmy, ale najmä na nádorové bunkové línie. Tam je práca pre niekoľko ľudí na niekoľko rokov," uzavrel Bačkor.

Vedci budú v laboratórnych podmienkach testovať biologické využitie odobratých vzoriek a ich prípadné využitie vo farmaceutickom výskume. Podľa košického profesora bude táto expedícia pokračovať aj naďalej.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
428
videní
04:03
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
372
videní
02:06
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
436
videní
04:12
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2606
videní
03:28


Facebook loginGoogle login