1445 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

25. marec pripomína smutný začiatok deportácií Židov

TELEVÍZIA KOŠICE, 25.03.2017 11:14 | Spravodajstvo
25. marec 1942 sa do slovenských dejín zapísal, ako deň vypravenia prvého vlaku s približne tisíckou mladých žien z nášho územia do koncentračného tábora Auschwitz v Poľsku. V tejto súvislosti si pripomíname 75. výročie od začiatku postupných deportácií Židov zo Slovenska, ktoré mali prvotne vyvolať dojem, že transporty odvážajú ľudí za prácou. Boli aj takí, ktorí sa zachránili.

Vedúca Občianskeho združenia Ukrývané dieťa a Košičanka Naďa Lambertová, patrí medzi osoby, ktoré ako deti prežili holokaust: "Pred transportmi som bola uchránená tým, že moji rodičia sa so mnou ukrývali. Vlastne prvé mesiace života som prežila v partizánskom bunkri nad Banskou Bystricou v horách a potom neskôr už sa našiel úkryt u dobrých ľudí v dedine Baláže."

Vďaka rodičom, tak pani Lambertová prežila. Takéto šťastie však nemala jej stará mama, ktorá zomrela ešte počas transportu vo vagóne či starý otec, ktorého zavraždili v Auschwitzi, ale aj ostatní rodinný príslušníci: "V roku 1942 do transportov odišli súrodenci mojej mamy – brat Alfréd a sestra Margita. Nikdy sa nevrátili. Je veľmi pravdepodobné, že boli odvlečení do Sobiboru, kde boli zavraždení. Mamin brat Ján Novák sa ocitol v transporte, ktorý išiel do Buchenwaldu. On prežil, ale s veľmi ťažkými zdravotnými dôsledkami. V súvislosti s týmito tragickými udalosťami sa určité posolstvo prenieslo aj do dnešnej doby: "Myslím, že treba byť veľmi vnímavý na všetky prejavy rasizmu a prejavy nenávisti."

Slovensko bolo prvou Nemcami neokupovanou krajinou, ktorá začala s deportáciami pomocou vlastných prostriedkov. Od marca do októbra 1942 bolo transportovaných do pracovných táborov takmer 58 tisíc ľudí.

foto zdroj:
United States Holocaust Memorial Museum (ushmm.org)
Auschwitz-Birkenau State Museum (auschwitz.org)
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
777
videní
05:54
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
693
videní
02:37
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
303
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
506
videní
01:35


Facebook loginGoogle login