739 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

V Štátnom divadle dnes tiekla krv

TELEVÍZIA KOŠICE, 27.03.2017 17:04 | Spravodajstvo
Už po šiesty raz sa dnes v Košiciach uskutočnila Divadelná kvapka krvi. Verejnosť tak mohla darovať vzácnu tekutinu aj na netradičnom mieste – malej scéne Štátneho divadla. Načasovanie tejto dobročinnej akcie nie je náhodné. 27.marca si totiž pripomíname Svetový deň divadla.  "Každý rok tu máme 70-80 ľudí. Zaradzujeme sa tak medzi jeden z najväčších mobilných odberov krvi v Košiciach," podotýka predseda občianskeho združenia Košické divadlo František Ténai.

Každý dobrovoľný darca by nemal pred odberom zabúdať na dodržiavanie určitých pravidiel: "Dobre sa vyspať, ráno vypiť minimálne pol litra tekutín. Kľudne môžete aj niečo zjesť, napr. pečivo s džemom alebo s medom, prípadne ovocie či zeleninu," radí doktorka Národnej transfúznej služby Katarína Puchľaková.

Najväčšou motiváciou pre dobrovoľných darcov je práve možnosť pomôcť iným: "Myslím si, že keď ma človek voľný čas, mal by sa rozhodnúť urobiť dobrú vec," hovorí jeden z darcov.

Viacerí ľudia prišli darovať krv prvýkrát. Medzi nimi bol aj riaditeľ činohry Štátneho divadla v Košiciach Milan Antol: "Podstatné je, že moja krv je zdravá a že niekomu pomôže. Dúfam, že to vo mne vyvolá určitú tradíciu."

Podľa Národnej transfúznej služby sa na Slovensku každoročne spotrebuje približne 180-tisíc transfúznych jednotiek červených krviniek. Potrebujú ju najmä ľudia po úrazoch, pri transplantáciách, ale aj onkologickí pacienti.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

264
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
579
videní
02:54
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1563
videní
04:20
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2387
videní
03:02


Facebook loginGoogle login