1511 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Róbert Bezák: "Dôstojnosť je cennejšia ako veľké zisky"

TELEVÍZIA KOŠICE, 01.04.2017 23:14 | Spravodajstvo
Človek, ktorý prekonal strach a počúval svoje svedomie. Poukázal na šafárenie s miliónmi v cirkvi, za čo si vyslúžil odvolanie. Verejnosť, ktorú to pobúrilo, ho však podržala. Cez víkend sa zastavil v Košiciach, aby sa zúčastnil diskusie na protikorupčnom festivale PUCUNG. Emeritný arcibiskup sa v metropole východu podľa vlastných slov cítil veľmi dobre.

Ako exkluzívne pre TV Košice povedal Róbert Bezák, snaží sa, aby bol jeho život, ktorý teraz žije, normálny. Prezradil nám, ako asi vyzerá jeho bežný deň: "Snažím sa žiť ako hádam každý bežný človek, ktorý chodí do práce, má na starosti svoju rodinu. Ja som so svojimi rodičmi a so svojou sestrou. Jednoducho také obyčajné veci, to je ísť nakúpiť,  pripraviť niečo na jedenie, umyť riad, dať do poriadku byt. Potom sa trochu venovať aj sebe, ako je čítanie kníh, no občas si chodím aj zacvičiť. Pochopil som, že aj to jednoduché  môže byť celkom prijateľne a pekné. Nemusia to byť hneď najväčšie výzvy."

Jemu sa už podarilo prekonať strach a nájsť odvahu nesúhlasiť. Pripomenul však, že aj pri korupcii si musí dávať pozor každý sám na seba. Prirovnal to k šoférovaniu: "Keď som sa niekedy učil šoférovať, neposadili ma hneď za auto. Najprv ma dali na trenažér a musel som rozmýšľať, ktorá cesta je bočná, hlavná. Musel som sa "predpripraviť".  To šoférovanie bolo aj tak ťažké, ale už som mal v hlave, že kedy treba dávať pozor. Takéto podujatie ako je PUCUNG, môže byť takou predprípravou," okrem iného dodal, že to môže pomôcť pri riešení určitých morálnych káuz.

Niekedy sa podľa neho korupcia zjednodušuje len na obálky a igelitky peňazí. Podľa jeho slov človek nikdy nevie, do akej situácie ho život privedie a aj keď si myslí, že je na prekonanie všetkých prekážok dostatočne silný, nemusí to byť úplne tak.

"Korupcia je omnoho vážnejší fakt, lebo v sebe nesie už zlý úmysel, ktorým je získať extrémne výhody. Ten, kto ich má a vie o nich, musí si ich aj ustrážiť a  dať pozor aby to nevyšlo najavo. Musí nejakým spôsobom protivníka "očierniť", aby bolo jasné, že nemá šancu. Keď hovoríme o korupcii, hovoríme málo o tom, aké má pozadie a ako ničí ľudí. Dôstojnosť a pokojný spánok je cennejší ako veľké zisky," povedal  pre TV Košice Róbert Bezák.

O korupcii diskutovala aj Zuzana Hlávková, ktorá verejne poukázala na pochybné praktiky pri organizovaní slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Medzinárodne uznávaný psychiater Péter Hunčík uznal, že ľudia, ktorí sa rozhodnú bojovať za spravodlivosť sú pod obrovským tlakom. Hovoril však aj o svedomí. Podľa neho to, ako ľudia vnímajú korupciu, vo veľkej miere závisí od sociálneho zázemia a výchovy. Nehovorili však len veľkých hrdinstvách, ale aj tých každodenných: "Takýto postoj, že človek jasne a zreteľne povie svoj názor alebo protestuje, sa považuje za nejaký symptóm naivity. Ľudia sa pýtajú, že čo vlastne chce, že taký je život.  V takejto spoločnosti a za takých podmienok je naozaj ťažké vysvetliť a  povedať, že to je základným atribútom tzv. občana."

Samotné odvážne činy, či podobné podujatia inšpirujú aj ďalších ľudí, aby svojou troškou  prispeli k pozitívnemu napredovaniu krajiny.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1095
videní
03:04
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
640
videní
07:29
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2036
videní
04:15
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
998
videní
03:18


Facebook loginGoogle login