850 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Sezóna kliešťov je už tu, počasie im praje

TELEVÍZIA KOŠICE, 10.04.2017 07:24 | Spravodajstvo
S príchodom teplého jarného počasia sa v prírode prebúdzajú aj kliešte. Ich výskyt je typický najmä pre tieto mesiace, keďže ich aktivita sa prejavuje už pri teplote od 8 stupňov Celzia. Ak sa v týchto dňoch vyberiete niekam na výlet, najlepšou prevenciou je zvýšená opatrnosť.  

"Veľmi dôležité je používať svetlý odev, pretože na ňom vidím toho kliešťa, keď mám tepláky tak je dôležité aby mali na konci gumky, tým pádom je menšia pravdepodobnosť, že sa kliešť dostane na telo. Stále keď sa vrátim z lesa, je potrebné skontrolovať, či náhodou nemám kliešťa prisatého na tele," uviedla Jana Seligová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach.

Kliešte zvyknú vyhľadávať miesta prevažne s jemnou kožou a to na slabinách, v podpazuší, či na rukách. Uštipnutie netreba v žiadnom prípade podceňovať.

Podľa Seligovej: "Čím dlhšie je kliešť prisatý, tým je väčšia pravdepodobnosť, že pokiaľ bol infikovaný, tak dostaneme kliešťovú encefalitídu alebo lymskú boreliózu. Kliešťová encefalitída je kliešťový zápal mozgu, toto ochorenie začína ako bežná chrípka – chrípkovými príznakmi, potom je týždeň pokoj a o ďalší týždeň sa objaví zápal mozgu."
 
Najlepšou prevenciou je samozrejme očkovanie, ktoré však nie je možné  v prípade boreliózy. "Toto ochorenie vyvoláva baktéria a prejavuje sa tým, že ak ma uštipne kliešť, na pokožke sa vytvorí erytém – kruh okolo toho zaštípania, a vtedy určite treba vyhľadať lekára. Toto štádium sa lieči antibiotikami. Pokiaľ sa nelieči, prejde do druhého a tretieho štádia, čo sú už neurologické príznaky, problémy s kĺbmi, alebo postihnutie kardiovaskulárneho systému," dodala Seligová.

Vírus kliešťom však nemusíme získať len jeho priamym napadnutím ale aj inak. Seligová upozorňuje: "Konzumáciou infikovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov zvieraťa (ovca, koza) sa vystavujeme veľkému riziku. Keď sa vyrobí ten výrobok, alebo mlieko a zviera má práve vírus v krvi, je potrebné v rámci prevencie mlieko nepiť surové. Je vhodné minimálne vykonať pasterizáciu alebo zohriať ho na vyššiu teplotu."

Kliešte sa najčastejšie vyskytujú u našich susedov, a to v Čechách, Maďarsku či v Rakúsku.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

748
videní
04:14


Facebook loginGoogle login