887 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Ludovika Energy má ložisko uránu stále pod kontrolou

TELEVÍZIA KOŠICE, 18.04.2017 18:43 | Spravodajstvo
Košickí ochranári opäť vyzývajú Ministerstvo životného prostredia, aby odobralo firme Ludovika Energy kontrolu nad uránovým ložiskom na Jahodnej. Požadujú, aby ochranou a evidenciou poverilo Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.

Podľa Ladislava Rovinského zo Zväzu ochrancov prírody a krajiny v Košiciach: "Nie je na to dôvod, aby táto súkromná firma dané ložisko chránila a evidovala. Máme na to Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, ktorý takéto kompetencie má."

Aj napriek nesúhlasu a výraznému odporu obyvateľov a samospráv sa podľa ochranárov firma Ludovika Energy už od roku 2005 snaží v rekreačnej oblasti presadiť ťažbu uránu, pričom v období desiatich rokov mala v oblasti určené prieskumné územie.

"Vidíme za tým snahu firmy Ludovika Energy udržať si kontrolu nad chráneným ložiskovým územím. Sme proti tomu, lebo každý prieskum končí nakoniec ťažbou. My sme sa jasne vyjadrili, že si neprajeme, aby v Košiciach prebiehala ťažba a spracovanie uránu," dodal Rovinský.

Ministerstvo životného prostredia však podnet ochranárov zamietlo a odmieta odobrať firme kontrolu nad týmto územím. "Spomínaná spoločnosť je od roku 2009 organizáciou zabezpečujúcou kontrolu nad touto lokalitou. To však neznamená, že má právo na danom území vykonávať prieskum alebo ťažbu. Ide o evidenčné (administratívne) povinnosti bez dopadu na životné prostredie či obyvateľov. Napríklad spoločnosť každoročne musí na ministerstvo predkladať evidenčný výkaz. Nakoľko si spoločnosť plní svoje povinnosti, neexistuje zákonný dôvod na zmenu," uviedol hovorca MŽP SR – Tomáš Ferenčák.

Ochranári však vnímajú toto stanovisko za neprimerané, a tak sa s požiadavkou obrátili priamo na ministra životného prostredia Lászla Sólymosa.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
454
videní
03:32
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
772
videní
309
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1994
videní


Facebook loginGoogle login