5352 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Na Ťahanovciach otvoria školu pre autistické deti

TELEVÍZIA KOŠICE, 27.04.2017 06:53 | Spravodajstvo
Pre autistické deti v Košiciach vznikne nová základná škola, vôbec prvá škola v metropole východu svojho druhu.

DETI S AUTIZMOM PRIBÚDA
Medzi hlavné dôvody jej vzniku patrí problémová integrácia týchto detí, ako aj ich celkové pribúdanie. Súkromná základná škola pre žiakov s autizmom bude sídliť na Ťahanovciach na Juhoslovanskej 2, jej priestory sa v týchto dňoch rekonštruujú. Zápisy do školy prebiehajú priebežne.

"Situácia je taká, že naozaj tých detičiek pribúda, integrácia sa neosvedčila kvôli tomu, že v štátnych školách bežne musí byť naplnenosť tried 25 detí, niekde aj viac a tieto deti nie sú schopné fungovať v takýchto veľkých kolektívoch," je presvedčená Monika Gruber, riaditeľka novovznikajúcej školy.

NAJPRV OTVORIA TRIEDY PRE I.STUPEŇ A PRÍPRAVNÝ ROČNÍK
Škola bude určená deťom vo veku od šesť rokov, s tým že v školskom roku 2017/2018 otvoria viacero typov tried podľa potreby, medzi nimi aj takzvaný prípravný ročník. V prevádzke bude aj Školský klub detí súčasťou ktorého bude oddychová a relaxačná časť, či napríklad miestnosť pre muzikoterapiu a arterapiu. Triedy druhého stupňa by chceli otvoriť v školskom roku 2018/2019.

Ministerstvo školstva dalo súkromnej škole súhlas na vznik ešte vlani koncom novembra. Na Slovensku je zriadených 15 základných škôl pre žiakov s autizmom, v ktorých sa vzdelávajú žiaci s autizmom  alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami. V Košiciach sú tri.

"Čo sa týka takýchto škôl na východnom Slovensku ide o Základnú školu pre žiakov s autizmom ako organizačná zložka Spojenej školy v Starom meste, ďalej Elokované pracovisko, ktoré je súčasťou Spojenej školy - ZŠ pre žiakov s autizmom na sídlisku Dargovských hrdinov, Súkromná základná škola s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom v Myslave, Základná škola pre žiakov s autizmom ako organizačná zložka Spojenej školy internátnej v Michalovciach, či Súkromná základná škola s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom ako organizačná zložka Súkromnej spojenej školy v Prešove," informovala nás hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová.

Iba základná škola určená pre deti bez mentálneho postihnutia tak bude v Košiciach nateraz jediná. V blízkej budúcnosti by chceli vytvoriť aj obdobnú materskú školu. V týchto dňoch rozbiehajú prvé snahy o jej založenie.

KomentárePočet príspevkov: 1

 

Iveta Baková03.05.2017 21:14:57

Som smutná, že v médiách sa uvádzajú zavádzajúce informácie. Neviem o akej jedinej škole svojho druhu sa v reportáži rozpráva, keďže v Košiciach už od 1. septembra 2010 existuje štátna Základná škola pre žiakov s autizmom na Vojenskej ulici č. 13 v Košiciach, s elokovaným pracoviskom na Charkovskej 1 v Košiciach. V reportáži sú síce spomenuté tieto školy, napriek tomu pani redaktorke neprekážalo v úvode aj v závere pripomenúť, že ide o jedinú školu svojho druhu v Košiciach. Vzdelávaniu autistických detí sa venujeme v našej škole vyše 20 rokov. Spočiatku len v rámci špeciálnej základnej školy, kde sme mohli vzdelávať len žiakov s autizmom s mentálnym postihnutím. Stáli sme pri zrode vzdelávania autistov v Košiciach. Dlhé roky spolupracujeme s detskou psychiatričkou MUDr. Rosenbergerovou. Naša Základná škola pre žiakov s autizmom vznikla v roku 2010 práve preto, že rodičia nemali kde umiestniť svoje deti s autizmom bez mentálneho postihnutia. Vybudovať kvalifikovaný tím špeciálnych pedagógov, ktorí vedia pracovať s autistickými deťmi netrvá rok alebo dva, ale roky. Viem o čom píšem! Začiatky neboli jednoduché, ale dnes máme jednoliate ročníky žiakov s autizmom bez mentálneho postihnutia, od prípravného ročníka až po deviaty ročník, so zabezpečením kvalifikovaného vzdelávania aj na druhom stupni, čo nie je jednoduché a vyžaduje si veľkú organizačnú šikovnosť vedenia školy. Držím prsty všetkým, ktorí sa dávajú na dráhu vzdelávania žiakov s autizmom . Mám len jednu prosbu: nezačínajte svoje "podnikanie" k l a m s t v o m a zavádzaním širokej verejnosti, ktorá nie je v školskej terminológii natoľko zbehlá, nech zdravá konkurencia vznikne na základe kvality poskytovaných služieb. Ja si za našou prácou v Základnej škole na Vojenskej ulici v Košiciach, aj v elokovanom pracovisku na Charkovskek stojím. Pracujú v nej ľudia, ktorí milujú svoju prácu a robia ju srdcom. Škoda, že redakcia TVKošice nereagovala na naše pozvanie urobiť reportáž z nášho dnešného Metodického dňa, v rámci ktorého sme sa podelili s pedagógmi zo špeciálnych škôl z Košíc a okolia o "TIPY a TRIKY DOBREJ PRAXE" zo vzdelávania žiakov s autizmom. Účastníci podujatia mali možnosť oboznámiť sa s osvedčenými skúsenosťami rozvoja komunikácie, hier a sociálnych zručností. Taktiež s osvedčenými skúsenosťami prevencie a riešenia problémového správania. Od septembra 2017 rozširujeme svoje služby o materskú školu pre deti s autizmom. Jej činnosť bola na jeden rok pozastavená z dôvodu budovania nových priestorov MŠ v novej, "čerstvo" postavenej modulovej budove na Vojenskej ulici, kde otvoríme od septembra 4 triedy pre deti s autizmom.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3064
videní
02:39


Facebook loginGoogle login