11023 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Iniciatíva mladej Košičanky mení zastávky na KVP

TELEVÍZIA KOŠICE, 02.05.2017 11:00 | Spravodajstvo
Uhynuté vtáky - aj taký pohľad sa neraz naskytne cestujúcim, ktorí  čakajú na spoje MHD. Mladá Košičanka tomu chce zabrániť nálepkami na presklených zastávkach: "Budú slúžiť vtákov pred nárazom do sklenených plôch, keďže takéto priehľadné plochy nevidia a myslia si, že je tam voľný priestor a môžu preletieť a pri náraze uhynú. Ide o ochranu vtáctva.  Nevedeli sme o čo ide, tak začali sme pátrať po príčine a prišli sme na to, že ide o dosť veľký problém, keďže sa to celoplošne vôbec nerieši," povedala pre TV Košice Daniela Drozdová.

Iniciatívu plánuje rozšíriť aj do ďalších mestských častí
Nálepky sú už na viacerých zastávkach na sídlisku KVP. Pokračovať by chcela aj v iných častiach  mesta. Hlavne tam, kde sú v pozadí voľné priestory. Ornitológ Martin Sárossy s týmto riešením súhlasí a podporuje ho: "Je to oveľa účinnejšie ako nejaká čierna silueta dravcov. Čím viac je dané sklo znepriehľadnené, tým je väčšia šanca, že sa mu vtáky vyhnú. Sklenené tabule v priestore vnímam ako veľký problém. Mnohé vtáky ich nerozlišujú, sú zamerané na únikový priestor."

Nálepky, ktoré na košických zastávkach postupne pribúdajú, sú podľa iniciátorky umývateľné a  nemali by prekážať pri údržbe zastávok. Nápad realizuje so známymi a rodinou. Náklady na takúto aktivitu hradí z vlastného. Ako povedala, nestojí to veľa, no verí, že to pomôže zachrániť operencov a podarí sa jej inšpirovať ľudí aj v iných mestách. "Tieto nálepky sme dali vyrobiť a majú edukačný charakter, keďže sú na nich vyobrazené asi naše najznámejšie vtáčiky, ktoré môžu ľudia spozorovať v rámci sídliska alebo v lesoch, a rodičia s deťmi si môžu skrátiť chvíľu na čakanie  autobus a naučiť sa niečo nové," dodala Drozdová.

Spoločnosť euroAWK, ktorá zastávky spravuje: "Plánujeme vlastné nálepky"
euroAWK, ktorá dané zastávky spravuje sa chce podieľať na ochrane vtáctva a s takouto iniciatívou súhlasí. Vyhotoviť dajú vlastné nálepky a tie pôvodné budú preliepať, aby boli jednotné. Sklenené plochy spôsobujú úhyn miliónov vtákov po celom svete. Podobné nálepky napr. na protihlukových stenách, nie sú novinkou ani na Slovensku. Vysokú účinnosť majú aj tzv. UV fólie.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
335
videní
01:49
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1081
videní
01:32
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1127
videní
01:15
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
850
videní
02:31


Facebook loginGoogle login