1387 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Košičania vytvorili výnimočné úsporné vozidlo

TELEVÍZIA KOŠICE, 16.05.2017 15:07 | Spravodajstvo
Študenti košickej Strojníckej fakulty TUKE sa už na budúci týždeň zúčastnia medzinárodnej súťaže ultra úsporných vozidiel s názvom Shell Eco-Marathon.

Nový model - takmer ako zjav z budúcnosti
Nový model prešiel viacerými zmenami, váži iba 37 kilogramov s maximálnou možnou rýchlosťou 70 km/h.  "Pôvodná nádrž mala 100 ml, nová je o 1/3 menšia a trúfame si s ňou odjazdiť celé preteky. Vozidlo je vyrobené z kompozitných materiálov, je odľahčené oproti minulému roku o 20%, vybavené je novým riadením a sú použité nové ložiská. Nová karoséria je z kompozitných materiálov na báze uhlíkových vlákien," – informuje Ján Kráľ, člen realizačného a súťažného tímu.

Ovládanie vozidla nie je náročné
Ovládanie takéhoto vozidla nie je náročné. "Predovšetkým je potrebné ovládať štartovanie vozidla, pretože sa štartuje na viackrát, aby sa obmedzila spotreba palivq. Dosť dôležité je tiež ovládanie plynu. V tomto prípade je dôležitý aj klaksón, ktorý sa musí používať počas pretekov pri každom predbiehaní. Ak to nedodržíme, sme penalizovaní," – upresňuje študentka a vodička Anna Petrušová.  

Pretekár musí spĺňať váhový limit
Ak chce byť vodič so svojim vozidlom v súťaží úspešný, musí spĺňať určité požiadavky. "Základne parametre z hľadiska hmotnosti sú veľmi dôležité, pretože ovplyvňujú jazdné vlastnosti a v konečnom prípade to má vplyv aj na celkový výsledok. Minimálna hmotnosť vrátane oblečenia je 50 kg," dodáva Petrušová.

Aj napriek tomu, že záujem mladých ľudí o štúdium techniky klesá sa Strojnícka fakulta v Košiciach podľa slov dekana Františka Trebuňu snaží neustále rozvíjať. "Dnes prechádzame predovšetkým do oblasti automobilovej výroby, pretože to je najväčšia požiadavka praxe. Máme špičkové pracoviská, ktoré obdivujú nielen na Slovensku. Do prístrojového vybavenia sme investovali obrovské finančné prostriedky z európskych štrukturálnych fondov."

Pretekov v Olympijskom parku kráľovnej Alžbety v Londýne sa okrem študentov z Košíc zúčastní aj tím z bratislavskej Strojníckej fakulty a nováčikom budú aj študenti SPŠ dopravnej z Trnavy.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

250
videní
01:01
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
430
videní
03:05
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3340
videní
03:41
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
741
videní
02:21


Facebook loginGoogle login