1633 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Medzi prázdninové výlety by mal patriť Tokaj

TELEVÍZIA KOŠICE, 18.07.2017 13:20 | Spravodajstvo
Vinohrady Tokaj sa rozprestierajú v povodí rieky Bodrog na 13% územia Tokajskej vinohradníckej oblasti. Pestovanie viniča a výroba vína sú s touto časťou Slovenska späté už stáročia. Pri jeho výrobe sú dôležité viaceré faktory, ktoré robia víno výnimočným.  "Je to zloženie pôdy, ktoré je v tejto oblasti tufové, veľmi nosné pre tento druh vína, existujú odrody, ktoré sú určené iba pre túto oblasť. Ďalej sú to vinohradnícke trate, na ktorých sa môže, resp. nemôže  pestovať hrozno. Pri zbere hrozna sa sleduje aj jeho kvalita, podľa čoho sa následne kategorizuje," ozrejmuje enologička Mária Macíková.

Hrozno následne putuje na spracovanie. Víno sa vyrába dvoma spôsobmi, a to buď novou reduktívnou, alebo klasickou oxidatívnou metódou. Pre dosiahnutie vysokej kvality tokajských vín je dôležité aj správne uskladnenie a následné dozrievanie v podzemných pivniciach. "Pivnice sú hĺbené do sopečnej vyvreliny – tufy. Je tu stála teplota a vysoká relatívna vlhkosť čo má za následok, že víno v pivniciach dozrieva veľmi pomaly. Zaujímavosťou sú plesne, ktoré žijú v symbióze s vínom, to znamená, že robia filter a čistia vzduch," dodáva.  

A práve pivničná pleseň na fľašiach má pre kvalitu vína veľký význam. "Tým, že sa víno odparuje cez korkovú zátku potrebuje pleseň, ktorá pohlcuje výpary. Pleseň je zároveň  znakom  dlhoročného vyzrievania. Tokajské vína sú predurčené na dlhoročné vyzrievanie pretože majú dobrú harmóniu kyselín a cukrov," ozrejmuje Macíková.

Vínna turistika je v poslednom období populárna, čomu sa prispôsobili aj majitelia vinohradov a pre návštevníkov ponúkajú nielen prehliadky týchto podzemných priestorov, či ochutnávku vín, ale aj množstvo ďalších aktivít.  "Návštevníkom ponúkame cyklotrasy, požičovňu bicyklov, realizujeme aj viaceré aktivity ako Deň otvorených pivníc, Beh na Tokaji a snažíme sa propagovať aj miestnu regionálnu kuchyňu," uzatvára Macíková.

Dominantou vinohradníckej oblasti Tokaj je vyhliadková veža v tvare dreveného suda, ktorá sa týči nad obcou Malá Tŕňa.  V roku 2016 bola veža vyhlásená za stavbu roka. Z jej 12 metrovej výšky sa návštevníkom ponúka scenéria rozsiahlych viníc rozprestierajúcich sa v širokom okolí.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
869
videní
01:54
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
646
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6118
videní
Váš tip
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2581
videní
01:03


Facebook loginGoogle login