1422 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Ak let mešká, máte nárok na kompenzáciu

TELEVÍZIA KOŠICE, 26.07.2017 07:08 | Spravodajstvo
Nepriaznivé počasie môže negatívne vplývať aj na leteckú dopravu. Pravdepodobne to skomplikovalo aj charterový let zo španielskej Grand Canarie, ktorý namiesto Košíc pristál v Budapešti. Cestujúci boli následne dopravený na košické letisko autobusom. Za akých meteorologických podmienok lietadlo pristane rozhoduje výlučne kapitán.

O tom, či lietadlo pristane alebo odletí, rozhoduje kapitán
Podľa riaditeľa spoločnosti Go2Sky a pilota dopravného lietadla Daniela Ferjančeka:  "Kapitán lietadla je absolútnym pánom na palube lietadla od momentu zatvorenia dverí, to znamená, že kapitán rozhoduje, či lietadlo pristane v destinácií alebo pristane na nejakom záložnom letisku, alebo za akých podmienok sa to pristátie či odlet uskutoční. Kapitán si musí vždy vyhodnotiť podmienky, na letisku odletu a letisku príletu tak, aby mohol bezpečne vykonať let."

Na odlet do Kalábrie kvôli búrke a poškodenému lietadlu čakali 7 hodín
Dovolenkári zažili neplánované meškanie aj na košickom letisku, kde takmer sedem hodín čakali na odlet do talianskej Kalábrie. Ako avizoval Juraj Toth, marketingový riaditeľ letiska Košice:  "Meškanie príletu spoločnosti Travel Service bolo spôsobené veľmi silnou búrkou nad Košicami. Toto lietadlo kvôli technickým problémom následne nebolo schopné ďalšieho letu."

Pre cestujúcich prišlo náhradné lietadlo z Bratislavy. Aj v takomto prípade majú cestujúci nárok na kompenzáciu. V prípade niekoľkohodinového meškania je letecká spoločnosť povinná zabezpečiť občerstvenie. Do úvahy pripadá aj finančná kompenzácia, ktorá sa už ale odvíja od letovej vzdialenosti a dĺžky meškania. Pri kratších charterových letoch sa väčšinou neuplatňuje.

Náhrada za meškajúci let má zásadné výnimky
Náhradu za meškajúci, či preložený let ale nie je možné uplatniť vždy. "Sú dôvody, ktoré nedokáže letecká spoločnosť ovplyvniť a tieto sú vylúčené z kompenzácií. Napríklad, keď je zlé počasie, regulácia vzdušného priestoru, alebo keď je niekde štrajk či vybuchne sopka. Strava sa občas v takomto prípade poskytuje, ale finančná kompenzácia je vylúčená, " dodal Daniel Ferjanček.

V prípade iného meškania, ktoré trvá viac ako tri hodiny a nebolo ovplyvnené týmito faktormi má cestujúci nárok na finančnú náhradu škody. Tá sa odvíja od letovej vzdialenosti a pohybuje sa vo výške od 250 po 600 Eur.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
883
videní
01:05
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3124
videní
02:04
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
677
videní
04:09
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6076
videní
02:15


Facebook loginGoogle login