2707 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Viniansky hrad dostáva nový život

TELEVÍZIA KOŠICE, 09.08.2017 07:00 | Iné
Na južnom výbežku Vihorlatských vrchov sa nad obcou Vinné týči Národná kultúrna pamiatka, Viniansky hrad. Pôvodne strážny objekt z 13. storočia postavený na ceste do Poľska bol niekoľkokrát poškodený a následne opravený. Definitívnu bodku jeho pôvodnému fungovaniu dalo protihabsburské povstanie, v rámci ktorého bol z rozhodnutia cisára zbúraný. Chátral až do roku 2011. Práve v tomto roku začalo miestne občianske združenie Zemplínsko - Užská hradná cesta dávať hradu nový život.  "V spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR vytvárame pracovné miesta pre nezamestnaných a podľa prísnych podmienok pamiatkarov sa snažíme túto Národnú kultúrnu pamiatku zachrániť pre budúce generácie," prezrádza správa hradu a predseda združenie Jaroslav Gorás.

Počas piatich rokov obnovy prešiel hrad výraznou zmenou. "V tomto paláci sme začali s rekonštrukciou v roku 2012. Hradby po obvode boli stabilizované po celej dĺžke. Súčasťou stabilizácie bolo pospájať rozpadnuté steny, zastrešiť tento objekt, opraviť klenby, či osadiť podlahu. Takmer celý palác je pripravený pre návštevníkov a môže si tento zrekonštruovaný objekt nielen pozrieť, ale aj uskutočniť tu nejakú akciu," dodáva Gorás.

Návštevníci môžu počas obhliadky tejto pamiatky natrafiť aj na remeselníkov, ako kováč, či kamenár, ktorých výsledky práce sa priamo využívajú pri obnove hradu. Ten sa okrem iného môže pýšiť aj výhľadom. Z južných hradných múrov sa návštevníkom ponúka podmanivý pohľad na okolitú prírodu troch krajín. Okrem Slovenska aj na Ukrajinu, či do Maďarska. Na hrade sa počas archeologického výskumu našlo takmer dvetisíc medených mincí v hlinenom hrnčeku pochádzajúcich z 19. storočia, kovové kľúče, či zvyšky keramiky. Keďže išlo o strážny hrad, v minulosti bol opticky prepojený s ďalšími deviatimi. Začiatkom septembra sa na hrade koná pravidelné kultúrne podujatie "Vinobranie na hrade Vinné a Albertov stredovek."
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Aktuálne reportáže

Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
164
videní
03:33
Nové
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
168
videní
01:44
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
219
videní
01:41
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
899
videní
01:43


Facebook loginGoogle login