604 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Preventívne prehliadky dlhodobo ignorujeme

TELEVÍZIA KOŠICE, 25.08.2017 08:02 | Spravodajstvo
Preventívne prehliadky stále podceňujeme. Potvrdil to aj prieskum, ktorý bol realizovaný v minulom roku. Z neho vyplýva, že iba 20% dospelých sa rozhodlo absolvovať preventívnu prehliadku. Jediná takáto návšteva lekára môže často odhaliť ochorenie ešte v čase, keď je liečba možná bez väčších následkov. "Ľudia sú pomerne ľahostajní, aj tých, ktorých predvoláme neprídu. Zodpovednejšie k tomu pristupujú ženy. Preventívne prehliadky nám pritom môžu povedať veľa o rôznych ochoreniach, hlavne vo fázach, kedy to je ešte liečiteľné a riešiteľné," ozrejmuje všeobecná lekárka Diana Ganajová.

Každý poistenec má na preventívnu prehliadku nárok raz za dva roky. U darcov krvi, orgánov a tkanív vzniká nárok na prehliadku každoročne. Okrem klasických vyšetrení ako je meranie tlaku, pulzu, či zraku prebieha aj komplexné vyšetrenie všetkých orgánových systémov. "Prehliadka zahŕňa vyšetrenie moču aj krvi, kde patrí krvný obraz vrátane trombocitov, vyšetrenie cukru, obličkových funkcií a po novom aj vyšetrenie pečene. U poistencov nad 40 rokov preventívna prehliadka zahŕňa aj vyšetrenie EKG, nad 50 rokov je to zase vyšetrenie skrytého krvácania v stolici. Ľudia, ktorí nechodia na preventívne prehliadky hazardujú so svojim zravím aj životom," dodáva Ganajová.

Oveľa zodpovednejšie pristupujú pacienti k svojmu zdraviu čo sa týka zubnej starostlivosti. V minulom roku absolvovalo prehliadku takmer polovica všetkých poistencov. "Pacienti majú nárok na prehliadku celej ústnej dutiny, to znamená že sa im podrobne skontroluje stav chrupu, klinicky a röntgenologicky. Zároveň sa kontrolujú aj mäkké tkanivá v ústach a sliznica," hovorí zubná lekárka Dagmar Dribňáková. Aj pri stomatologických prehliadkach je podľa Dribňákovej dôležitá prevencia. "Je lepšie ak je zubný kaz a ostatné ochorenia v ústnej dutine odhalené včas. Vždy je liečba kazu jednoduchšia, ako následná liečba zápalu a iných následkov."

Po schválení novely zákona o zdravotnej starostlivosti by v rámci prehliadky u zubára mali byť pacientom skontrolované aj uzliny. Deti a dorast budú mať navyše nárok na ošetrenie zubnej skloviny fluórom. Čo sa týka preventívok u ostatných špecialistov, napriek osvete a upozorneniam navštívila svojho gynekológa vlani len približne tretina žien. Ešte horšie výsledky sú pri návšteve urológa, ktorého vyhľadá len približne 1000 pacientov ročne.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

603
videní
02:34
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
352
videní
03:07


Facebook loginGoogle login