773 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Elektronickú komunikáciu prikáže živnostníkom zákon

TELEVÍZIA KOŠICE, 28.08.2017 07:03 | Spravodajstvo
Všetci živnostníci by v budúcom roku mali podávať daňové priznanie už len elektronicky.  Vyplýva to z návrhu novely zákona, ktorý parlamentu predložil minister financií Peter Kažimír.  Podľa Finančnej správy je zavádzanie takéhoto spôsobu podávania daňových priznaní potrebné. "Elektronizácia komunikácie postupuje pomalým tempom. Myslíme si, že elektronická komunikácia prináša veľa výhod vrátane úspory finančných a časových nákladov," informuje hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Hlavnou výhodou bude nižšia chybovosť
Podávanie daňových priznaní výlučne elektronickou formou zároveň zabezpečí odstránenie chýb, ktoré môžu nastať pri vypisovaní formulára. "Keď živnostník alebo podnikateľ vypisuje daňové priznanie prostredníctvom interaktívneho formulára na stránke finančnej správy, formulár má v sebe zakomponovaných niekoľko desiatok logických kontrol, ktoré zabránia vytváraniu chýb. Najčastejšia chyba, ktorú daňovník robí je, že sa zabudne podpísať. V takomto prípade sa to ale nemôže stať," ozrejmuje Macíková.

Chystajú školenia s komorou daňových poradcov
V súvislosti s navrhovanou novelou zákona upozorňuje poradný orgán Finančnej správy na možné problémy pri zavedení tejto povinnosti. Ide napríklad o nízku počítačovú gramotnosť vybraných skupín obyvateľstva, alebo aj slabé pokrytie internetového signálu v rámci niektorých častí Slovenska. Finančná správa v tejto súvislosti plánuje zaviesť viacero opatrení, ktoré by tieto nedostatky minimalizovali. "Budú to školenia s komorou daňových poradcov, účtovníkmi, malými a strednými podnikateľmi. Čo sa týka iných vecí, ako je neznalosť práce s PC, je aj taká možnosť, že fyzická osoba môže plnomocenstvo previesť na svojho daňového poradcu. Treba povedať, že pokiaľ daňovník nemá na firmu napísané auto, ide v takom prípade o podanie jedného daňového priznania za rok," dodáva Macíková.

Košičania vnímajú pripravovanú zmenu prevažne pozitívne. "Podľa mňa je to výborné, treba kráčať s dobou. Zo začiatku to bude ťažšie, ale každý sa naučí," reagovali Košičania.

V prípade, že novela zákona prejde parlamentom a podpíše ju aj prezident, pre fyzické osoby bude platná od 1. júla 2018.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
328
videní
01:46
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3576
videní
02:37
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
10020
videní
02:13
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
7518
videní
04:42


Facebook loginGoogle login