1198 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

OBEC NA POHĽADANIE: Markušovce

TELEVÍZIA KOŠICE, 18.08.2022 09:00 | Iné
Markušovce sú starou, na históriu bohatou obcou ležiacou v údolí rieky Hornád päť kilometrov východne od mesta Spišská Nová Ves. V minulosti bola významnou obcou ovplyvňujúcou život na Spiši vzhľadom na sídlo rodiny Máriássyovcov. Jednoloďový, gotický, pôvodne románsky kostol sa týči sa na skale nad obcou.

Jeho existencia sa spomína už v roku 1280. V tesnej blízkosti kostola sv. Michala na skalnom návrší, sa nachádza kamenná  obdĺžniková budova so štyrmi nárožnými vežami, markušovský hrad. Základy hradu sa položili roku 1284 pôvodne v gotickom slohu. Vybudovať ho dal Mikuláš Mariássy, syn grófa Markusa. Pod hradnou skalou leží Mariássyovský kaštieľ, ktorý má štvorcový pôdorys so štyrmi okrúhlymi nárožnými vežami. Postavil ho roku 1643 František Mariássy v renesančnom slohu. V rokoch 1773 – 1775 gróf Wolfgang Farkaš Mariassy kaštieľ prebudoval v rokokovom slohu a miesto atiky zvýšil obvodové múry a na ne dal primaľovať falošné okná, takže stavba budí dojem dvojposchodovej budovy.

Okolie kaštieľa bolo upravené na francúzsky park s troma stupňovitými terasami. Za kaštieľom v parku sa nachádza letohrádok Dardanely. Napriek tomu že je nedokončený je postavená časť budovy najkrajšou rokokovou stavebnou pamiatkou na Spiši. Dnes je v letohrádku Dardanely expozícia klávesových hudobných nástrojov ako jediná na Slovensku.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3460
videní
01:48
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2874
videní
01:46
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
4565
videní
02:35
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3471
videní
02:21


Facebook loginGoogle login