Opadavé listnaté stromy severnej pologule sú vývojovo omnoho mladšie ako ihličnaté stromy. Preto je aj ich stratégia zhadzovania listov a kvitnutia do neolistenej koruny, omnoho úspešnejšia ako stratégia stálozelených stromov.
Skracovaním dňa a pribúdaním chladnejších nocí sa menia aj fyziologické procesy v látkovej výmene. Listnaté stromy sťahujú z listov cukry a iné potrebné látky pod kôru a do koreňov. A na výmenu do listov, posielajú nepotrebné látky. Chlorofyl sa následne neobnovuje a priestor dostávajú stáleprítomné, ale doposiaľ neviditeľné pigmenty. Žltú, hnedú a oranžovú vytvárajú karotenoidy a červené a fialové farby, antokyanové pigmenty. Keďže v zimnom období je tekutá voda takmer neprítomná a rastliny si museli milióny rokov vytvárať rôzne komplikované spôsoby, ako ju v tomto období získať a hlavne ako ju nestratiť, je spôsob opadavých listnatých stromov pre naše podmienky ten najlepší. Zhodením listov sa zbavia nepotrebných látok a zamedzia odparovanie vody. Tým pádom prejdú do stavu zimného spánku.
Aj táto stratégia prežitia opadavých stromov, je dôvodom, že listnaté a zmiešané lesy sú momentálne u nás na vzostupe. Postupne nahrádzajú monokultúru smrekových lesov, ktoré sú omnoho nestabilnejšie oproti druhovo zmiešaným porastom.
Pozrite si video TV KOŠICE.
Tagy k reportáži
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár. Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.
KomentárePočet príspevkov: 0
Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.