K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Hady sa zobudili, báť sa ich nemusíme

TELEVÍZIA KOŠICE, 10.05.2016 00:00 | Spravodajstvo
V týchto dňoch sa začala sezóna prebúdzania sa hadov v prírode. Stretnutie s nimi v prírode je v máji veľmi pravdepodobné, ale báť sa ich nemusíme. 

Sezóna prebúdzania hadov je tu
Aj keď to hady na Slovensku nemajú vôbec ľahké a spája sa s nimi množstvo mýtov, medzi ich hlavné prínosy patrí regulácia množstva hlodavcov v prírode. Ako pre TV Košice vysvetľuje renomovaný slovenský expert na hady MVDr. Vladimír Petrilla, PhD., z Katedry anatómie, histológie a fyziológie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, "plazy sú plaché a väčšinou ujdú skôr ako ich zbadáme. Reálne stretnutie človeka s hadom je najčastejšie vtedy, keď má had zníženú teplotu tela a teda aj zníženú aktivitu – hlavne v ranných hodinách. Zvýšená opatrnosť sa hodí aj vtedy, ak idete oproti vetru, a teda had vás svojimi zmyslami neskoro zaregistruje. Určitým rizikom nechceného prekvapenia hada je aj okolie železničných tratí, kde je viac vibrácií.

Korene odporu k hadom sú veľmi hlboké, vyplývajú aj z náboženstva 
Všetko zlé o hadoch vychádza z kresťanského náboženstva (kvôli hadovi Eva odtrhla jablko a bola s Adamom vyhnaná z raja), ktoré pokladá hada za symbol zla a diabla, ale iné náboženstvá uctievajú hada ako symbol plodnosti a ochrany. V iných kultúrach a náboženstvách sú hady dokonca ochrancami plodnosti, obyvateľstva a sú uctievané. 

Čo robiť, keď hada "stretnete" 
V prípade stretnutia, si hada nevšímajte a zbytočne ho nedráždite. Had prioritne vždy volí útek pred konfrontáciou - na vytvorenie potrebného množstva jedu totiž potrebuje približne 21 dní a šetrí si ho na lov potravy. Útok hada je veľmi pravdepodobný až vtedy, ak had nemá možnosť úniku a útok je jeho jediná možná obrana. 

Stretnutie s hadom v prírode je pravdepodobné v horúcich dňoch len podvečer. Lovia za súmraku, ich výskyt vo voľnej prírode je vtedy pravdepodobnejší. V máji sú aktívne celý deň, počasie je pre nich priaznivejšie a navyše je čas párenia. Po spárení sa zas rozlezú do úkrytov a svojich teritórií. 

Na Slovensku máme hadov málo 
Stretnúť môžeme len 4 druhy užoviek a jednu vretenicu - jedovatú vretenicu severnú. Užovka obojková má typické žlté polmesiačiky za hlavou. Užovka fŕkaná žije v tesnej blízkosti vodných zdrojov. Vretenicu si najčastejšie môžeme pomýliť s užovkou hladkou žijúcou v severnejších oblastiach a poslednou je užovka stromová. Tá je naším najdlhším hadom. Meria až 2 metre, žije v teplejších oblastiach (Zobor, Svidník a pod.) a je od rímskych čias symbolom medicíny a lekárstva.

Čo robiť v prípade uštipnutia hadom
"Uhryznutie nikdy nepodceňujme", upozorňuje MVDr. Petrilla. "Vždy treba vyhľadať lekára, lebo človek sám nikdy nevie, či má slabšie srdce, či telo nezareaguje alergickou reakciou.Veľmi často sa stáva, že po uhryznutí nie sú žiadne klinické príznaky, pretože had nevypustí jed. Často to robí vretenica, pretože ona má toho jedu veľmi málo a šetrí si ho pre seba - na lov potravy. Je to tzv. suché uhryznutie vreteníc, ale lekársku pomoc treba vyhľadať vždy. Reakcie tela môžu nastať aj bez vpravenia jedu, keď uhryznutie spustí šokovú reakciu organizmu".

Ako sa správať pri uhryznutí hadom
-    Protijed sa aplikuje iba pri závažných stavoch. Keďže samotný protijed sa vyrába z konského séra, tak až 95% ľudskej populácie dostane po jeho aplikácii alergickú reakciu. Protijed je určite až tou poslednou medikamentóznou liečbou, pokiaľ sa jedná o uhryznutie vretenicou severnou. 
-    Pohryzeného človeka najskôr upokojíme a postihnuté miesto zafixujeme pomocou dlahy a voľnej bandáže. Neodporúča sa aplikovať tlakovú bandáž či dokonca škrtidlo! 
-    V žiadnom prípade postihnuté miesto nevypaľujme a nenarezávajme. 
-    Jed nevysávajme ústami, aby sa nepreniesol cez ranky v ústach do krvného obehu.
-    V prípade smädu podávajme iba ľahké tekutiny - mierne osladenú vodu, určite nie alkohol a kávu. 

Kto je MVDr. Vladimír Petrilla, PhD.
Hadom sa venuje už 25 rokov. Absolvoval v zahraničí špecializované kurzy na prácu s jedovatými hadmi a je jedným z mála Slovákov, ktorí vlastnia medzinárodné certifikáty na manipuláciu s nimi. Kvôli hadom precestoval kus sveta – plazy skúmal vo Svazijskom kráľovstve, Juhoafrickej republike, Suriname, Brazílii, amazonskom pralese, na Cypre, v Portugalsku, Španielsku a chystá sa do Ázie.


Zdroj: PhDr. Natália Novotná, UVLF v Košiciach
Foto k článku: Vladimír Petrilla
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1912
videní
03:45
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
362
videní
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
176
videní
00:30
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2174
videní
01:38


Facebook loginGoogle login