1153 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Na Silvestra horia balkóny aj kontajnery

TELEVÍZIA KOŠICE, 30.12.2016 18:38 | Spravodajstvo
Vítanie nového roka je už tradične spojené s petardami a ohňostrojmi. Dozor a kontrolu nad spôsobom predaja a uskladnenia týchto pyrotechnických výrobkov u nás vykonáva Banský úrad. V minulosti boli pravidlá používania pyrotechniky regulované zákonom. Dnes si svoje vlastné pravidlá určujú jednotlivé obce. "V Košiciach je možné používať zábavnú pyrotechniku 31.12 od 15:00 do 2:00 ráno nasledujúceho dňa," upresňuje predseda Obvodného banského úradu v Košiciach Ivan Krajník.

Pyrotechnické výrobky sa v Košiciach môžu používať aj počas špeciálnych podujatí, ktoré definuje všeobecne záväzné nariadenie. Dnes už ale neplatí, že sa nesmú používať v blízkosti kostolov či nemocníc tak, ako to v minulosti prikazoval zákon. Pravidlá si určujú samotné obce.

Počas Silvestra musia byť v strehu všetky záchranné zložky. Petardy a svetlice v rukách podgurážených ľudí môžu spôsobiť nemalé problémy. Požiarnici riešia každoročne rovnaké scenáre. "Požiar môžu spôsobiť raketky, ktoré zaletia na balkón alebo zapadnú do škár novostavieb a pod.," vysvetľuje hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Tomáš Berzetei.

Zábavná pyrotechnika môže poškodiť aj automobil. Ohrozené sú predovšetkým autá na sídliskových parkoviskách. Raketka môže preraziť aj sklo motorového vozidla.

Pri používaní zábavnej pyrotechniky by sme si mali prečítať návod na obsluhu. Ten prezradí aj to, čo robiť s petardou, ktorá po zapálení nevybuchne. Všeobecne platí, že treba dať petardu na 24 hodín do vody a na bezpečnom mieste ju potom zakopať pod zem.

Obdobie Vianoce a nového roka je spojené aj so zvýšeným používaním rôznych svietidiel, sviečok a iných dekorácií. Pri nepozornosti tak vzniká väčšie riziko požiaru a popálenín. Obozretní by sme mali byť aj pri používaní prskaviek. Nevine vyzerajúca tyčinka horí pri teplote aj viac ako 1 500 stupňov Celzia.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1940
videní
01:38
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
12309
videní
05:02
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
308
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
382
videní
01:56


Facebook loginGoogle login