1318 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Pri kúpaní sa buďte opatrní

TELEVÍZIA KOŠICE, 21.07.2016 18:21 | Spravodajstvo
Leto je v plnom prúde a s ním aj kúpacia sezóna. Mnohých to láka k vodným priehradám či k bazénom. Nie vždy sa takáto dovolenka či výlet skončia najlepšie. Avšak vďaka profesionálnym plavčíkom sú naše chvíle pri vode bezpečnejšie. Podľa novej vyhlášky musia byť pri každom bazéne dlhšom ako 50 metrov dvaja. Pri detskom stačí jeden. Podľa košického plavčíka Františka Keruľa ľudia najviac ohrozujú svoje zdravie nedisciplinovanosťou pri kúpaní: "Predovšetkým mladí sú poplašení. Neuvedomujú si, že majú pod sebou značnú hĺbku vody. Predsa len, voda je živel a keď sme v tri metre hlbokej vode, môže sa stať všeličo."

Alarmujúce je číslo 112. To je počet utopených v predošlom roku. Najčastejšou príčinou bola konzumácia alkoholu. Ale stávajú sa aj prípady, keď plavcovi zlyhajú telesné orgány. Medzi ďalšie príčiny utopenia sa patria aj situácie, keď plavec podcení svoje možnosti. "Pri záchrane topiaceho sa človeka musíme predovšetkým zistiť, či dýcha. Z praxe poznám situácie, keď sme už počas plávania museli dávať umelé dýchanie."

Medzi menej známe príčiny úmrtia súvisiaceho s vodou patrí tzv. suché alebo sekundárne utopenie. Komplikácie vtedy spôsobuje zostatková voda v pľúcach, ktorá sa tam môže udržať aj 24 hodín. Úmrtie je často spôsobené vyvracaním vody a následným udusením sa počas spánku. Postihnuté sú predovšetkým deti, pretože počas hrania sa môžu nepozorovane vdýchnuť vodu do pľúc.

Nepríjemnou komplikáciu počas plávania sú aj kŕče. Vznikajú náhle a môžu byť veľmi bolestivé. Príčinou ich vzniku je dehydratácia či nedostatok minerálnych látok v organizme.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1191
videní
02:13
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
5812
videní
02:52
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2220
videní
02:22
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2270
videní


Facebook loginGoogle login