6989 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:
Náš tip

Odstrel diviakov problém nevyrieši

TELEVÍZIA KOŠICE, 26.07.2016 13:38 | Spravodajstvo
Diviačia zver na sídliskách v Košiciach už nie je nič výnimočné. Aspoň podľa mnohých fotografií na sociálnych sieťach, ale aj podľa výpovedí svedkov, ktorí hovoria o stretnutiach s nimi. Tento problém sa však neobjavil len v tomto roku, diviakov na sídlisku Ťahanovce videli aj pred rokom, či dvoma.

Na sídlisku Dargovských hrdinov dokonca zorganizovali nedávno aj ich vyháňanie, žiaľ neúspešne. Druhá takáto akcia bola zrušená kvôli počasiu. Podľa odborníka však vyháňanie ani odstrel diviačej zvery nič nevyrieši, keďže diviak je veľmi inteligentné zviera, ktoré ak raz pochopilo, že v danej oblasti má podmienky na život, skôr či neskôr sa tam vráti znova. Riešením je ošetriť plochy od invazívnych rastlín a nedovoliť, aby v bezprostrednej blízkosti obytnej zóny vyrástla džungľa, ktorá diviakom vie poskytnúť neohrozený úkryt.

Premnoženie diviakov spôsobujú mierne zimy, ktoré umožnia prežiť aj slabším jedincom a tí sa tak ďalej zapájajú do reprodukčného procesu. Darí sa im dobre aj vďaka množstvu monokultúr na poliach, kde majú dostatok potravy a nerušené úkryty. Zmenil sa aj ich reprodukčný proces, kedysi matku s mladými bolo možné stretnúť hlavne na jar, aktuálne je takéto stretnutie reálne takmer celoročne. Navyše diviakom v meste chýba prirodzený predátor – rys, vlk alebo medveď - tí sú najbližšie v Slanských alebo Volovských vrchoch. Jediným prirodzeným predátorom je tak pre diviaka v meste len človek.


V prípade stretu s diviakom je dobré nepodľahnúť panike. Útok hrozí len v prípade stretnutia stáda mladých v sprievode matky. Keď prekročíte hranicu, ktorú diviak považuje za hranicu ohrozenia, môže zareagovať útokom, aj na psa pri venčení, alebo dieťa, ktoré sa môže priblížiť zo zvedavosti. Najpravdepodobnejšie stretnutie je v podvečerných a nočných hodinách, keď sa diviak vyberá za potravou.

KomentárePočet príspevkov: 2

 

Martin Jerguš31.07.2016 14:09:19

Hystéria určite nie je na mieste. Na druhej strane si myslím, že by sme mali byť aktívnejší vo využívaní nášho mestského územia ako je napr. Anička. Pokiaľ by sa vlastníci o územie starali a nenechávali ho pustnúť, diviakov by nenapadlo sa tam udomácniť. Osobne mi diviaci nevadia, s jemnou nadsázkou by sa dalo povedať, že som predátor na vrchole svojich síl, ale je veľa ľudí, detí, žien, starších ľudí, ktorí pri nesprávnej reajcii môžu byť diviakom zranení. Nemyslím si, že kvôli pohodliu pár diviakov by sme mali riskovať takúto možnosť. Na rozdiel od ľudí, ktorí bývajú v zastavanej časti krajiny majú diviaky omnoho väčšiu voľbu svojho prostredia, patríme k najzalesnenejším krajinám Európy, preto by sme im mali dať jasne najavo, že tu nie sú vítaní.

 

Karol Labaš27.07.2016 09:15:38

Po živení hystérie z diviakov konečne tu zaznela seriózna informácia od človeka, ktorý diviakov aj zažil a rozumie ich správaniu. Z vlastných skúseností môžem len potvrdiť, že diviak nie je útočným zvieraťom. Ak predsa zaútočí, tak len na kratúčko s cieľom odradiť narušiteľa jeho zóny. Nikdy neprenasleduje, ako napríklad pes. V realite považujem práve neovládateľných psov za väčšie nebezpečenstvo pre človeka, než diviaky. Najmä pre bežcov či cyklistov, ktorých pohyb – na rozdiel od diviakov - psy prirodzene dráždi. Keď napriek tomu akceptujeme psov priamo v obytných zónach, potom nemal by byť problém zvyknúť si aj na spoločnosť diviakov v susedstve obytných zon.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
17580
videní
00:19
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
886
videní
00:50
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
363
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
5254
videní


Facebook loginGoogle login