K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Za bombový útok v centre Košíc dostal 23 a pol roka

TELEVÍZIA KOŠICE, 29.09.2016 15:40 | Spravodajstvo
Na úhrnný trest 23,5 roka odňatia slobody dnes Okresný súd Košice I odsúdil Ladislava K. za bombový výbuch v centre Košíc z roku 2011 a ďalšie trestné činy. Za mreže ho súd poslal do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia, uložil mu navyše trojročný ochranný dohľad.

Košičan Ladislav K. bol pôvodne obžalovaný z terorizmu. Súd ho dnes uznal vinným z pokusu obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia, obzvlášť závažného zločinu vydierania a ďalších trestných činov vrátane nedovoleného ozbrojovania, nebezpečného vyhrážania či pokusu ublíženia na zdraví.

Rúrková bomba s klincami explodovala v odpadkovom koši pri prevádzke rýchleho občerstvenia na košickej ulici Protifašistických bojovníkov a len zhodou šťastných okolností nikoho nezranila. Okrem toho poslal odsúdený Košičan viacerým osobám výhražné listy. Sudca Milan Husťák dodal, že: "Súd zároveň uložil aj ochranný dohľad v celkovej dĺžke troch rokov. Súd sa po dôkladnom vyhodnotení všetkých dôkazov a znaleckého posudku stotožnil s názormi znalcov z odboru psychiatrie, a to že obžalovaný v čase spáchania skutku netrpel žiadnou chorobou a je zodpovedný za svoje konanie."

Obžalovaný, ktorý je vo väzbe už takmer päť rokov, prijal verdikt mlčky. Právna zástupkyňa odsúdeného Tatiana Vorobeľová trvá na tom, že rozsudok je privysoký. Za primeraný označila trest odňatia slobody na 4 roky a argumentovala tým, že obžalovaný dlhodobo trpí duševnou poruchou. Navrhla aj psychiatrické liečenie: "Podala som odvolanie po porade s klientom. Trest je podľa môjho názoru neprimerane prísny. Ak by ho súdili v Rakúsku, dostal by 3 roky a v Čechách 5 rokov. Obhajoba navrhla 4 roky, vychádzala som aj zo zmenšenej príčetnosti."  

Košický okresný a následne krajský súd poslali ešte v roku 2014 Ladislava K. za mreže na 25 rokov ako vôbec prvého Slováka odsúdeného za terorizmus. Najvyšší súd (NS) SR však v apríli tohto roku rozsudok zrušil. V prípade totiž podľa neho nešlo o terorizmus, ale o trestný čin všeobecného ohrozenia.

Obžalovaný sa dlhodobo hlásil k extrémistickým ochrancom zvierat aj ku skupine Animal Rights Army. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, obžalovaný aj krajský prokurátor, ktorý žiadal až 25-ročný trest, sa odvolali na krajský súd.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
421
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1915
videní
02:17
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6460
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
675
videní
02:21


Facebook loginGoogle login