1183 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Tatársky biftek zakázali, surové ryby nie

TELEVÍZIA KOŠICE, 13.10.2016 10:11 | Spravodajstvo
Tatársky biftek je pochúťka, na ktorej si rád zgustne nejeden gurmán. Podľa platnej legislatívy by mal ale z jedálnych lístkov úplne vymiznúť. Prípravu surového mäsa totiž ošetruje vyhláška Ministerstva zdravotníctva číslo 533 ešte z roku 2007. Podľa zákona tak možno podávať iba pokrmy z tepelne spracovaného mäsa, prípadne vajec. Ako nás informoval Peter Turek z Katedry hygieny a technológie potravín košickej veteriny: "My vychádzame stále z toho, že mäso je sterilné. Je prehliadnuté a vylúčené akékoľvek ochorenie tohto zvieraťa, ktoré prišlo na bitúnok. Dostane svoju pečať, že je požívateľné bez obmedzení. V zásade by to mala byť sviečková, ktorá je najmenej namáhaný sval, čiže ani parazit sa tam nesnaží ísť, lebo tam nemá dobré podmienky."  

Regionálny úrad verejného zdravotníctva poukazuje na fakt, že aj keď mäso z mladého býka ešte nemusí byť nakazené, množstvo ľudí si neuvedomuje nebezpečenstvo, ktoré môže vzniknúť počas ďalšej z etáp prípravy tatárskeho bifteku. Hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach Margita Kaplanová dodáva, že: "Určite si vie každý predstaviť, aké sú podmienky trebárs na bitúnku, ako to mäso prechádza cez transport, teda skladovanie, prepravu. Následne v obchodných jednotkách ako sa manipuluje, čiže s mäsom sa pracuje ako so surovým a predpokladá sa jeho tepelná úprava. Čiže je tam určitý predpoklad ohrozenia zdravia konzumentov konzumáciou surového mäsa."  

So zákazom predaja nesúhlasia ani samotný prevádzkari reštaurácií, v ktorých si tatársky biftek môžete kúpiť a dúfajú v zmenu vyhlášky.

Povinnosť podávať jedlá len z tepelne spracovaného mäsa overujú hygienici pri kontrolách. Z Úradu verejného zdravotníctva sa k téme vyjadrila Martina Merková: "V prípade, že sa počas výkonu kontroly zistí tento nesúlad s platnou legislatívou, rieši sa upozornením zodpovedného prevádzkovateľa zariadenia spoločného stravovania, či uložením pokuty. K tomu sa v minulosti pristúpilo najmä v prípadoch, keď sa uvedený nedostatok zistil opakovane v tom istom zariadení spoločného stravovania, alebo boli v prevádzke zistené aj iné porušenia platných právnych predpisov."

Pokuta sa pohybuje vo výške od 150 do 20 tisíc eur, pri jej určení sa prihliada na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky protiprávneho konania. Pri opakovanom porušení možno pokutu zvýšiť až na dvojnásobok. Zaujímavosťou ostáva fakt, že prípravu a predaj sushi na Slovensku nikto nezakazuje. Aj keď ide o surovú rybu, jej príprava je podľa legislatívy upravená inak. Ako nás informovala M. Kaplanová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Košiciach: "Hovorí sa, že surové ryby nie sú tak často kontaminované týmito baktériami, najmä salmonelou alebo campylobakterom. Pri výrobe sushi  je daná podmienka zmrazenia, teda minimálne 24 hodín na teplotu -20 stupňov, aby ich zničili."

Konzumáciou neodborne pripraveného surového mäsa vám hrozia viaceré nebezpečenstvá. Jednou z hrozieb je pásomnica, s ktorou súvisí ochorenie tenióza sprevádzané závratmi či rôznymi bolesťami.

KomentárePočet príspevkov:

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
512
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1912
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13570
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
327
videní
00:22


Facebook loginGoogle login