901 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Unikátne dokumenty dnes sprístupnili Košičanom

TELEVÍZIA KOŠICE, 19.10.2016 17:58 | Spravodajstvo
Archív mesta Košice dnes otvoril svoje brány pre všetkých návštevníkov, ktorí si chceli prezrieť vzácne historické dokumenty. Stalo sa tak v rámci Dňa otvorených dverí. K dispozícii boli historické listiny, návštevníci sa dozvedeli aj o uchovávaní a vyhľadávaní dokumentov v archíve. Ako nás informovala vedúca Archívu mesta Košice Mária Hajduová: "Od rána tu chodia veľké skupiny žiakov, študentov stredných škôl, veľa bolo aj Košičanov zanietených pre históriu."

Za bežných okolností nedostupné priestory dnes navštívilo viac ako 500 ľudí. M. Hajduová dodala, že: "Ľudia môžu vidieť priestory jednak tajného archívu s listinami, môžu vidieť náš takzvaný nový tajný archív s novou technikou 21. storočia, úložné priestory, môžu tiež nahliadnuť do našich archívnych skladov. My archivujeme skoro 6000 bežných metrov archívneho materiálu."

Najstaršia košická listina v archíve pochádza ešte z roku 1261. Je to donácia na územie Vyšných Košíc od mladšieho kráľa Štefana V. Návštevníci mohli vidieť aj všetky štyri armálesy - erbové listiny a ďalšie významné privilégia, ktoré dostalo mesto počas svojej histórie.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Bez komentára
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
487
videní
02:21
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
384
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
3495
videní
07:58
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
555
videní
04:23


Facebook loginGoogle login