2311 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Včely - nenahraditeľný fenomén

TELEVÍZIA KOŠICE, 08.11.2016 13:25 | Spravodajstvo
Blahodarné účinky medu využívali už starovekí Egypťania na liečbu rôznych zdravotných neduhov. Svoje opodstatnenie má aj v tejto dobe. Tento prírodný produkt je zdrojom mnohých antioxidantov, ktoré pomáhajú predísť vážnym ochoreniam. Med, ktorý je ihličnatého aj listnatého pôvodu stromu sa radí do kategórie medovicových. Jednotlivé typy sa od seba odlišujú chuťou a farbou.

O pozitívnych účinkoch na organizmus hovorí predseda Včelárskeho klubu v Košiciach, Eduard Grega: "Medovicový med obsahuje veľké množstvá enzýmov, minerálov, rozličných látok pre stavbu organizmu. Tento med môžu používať ľudia – cukrovkári, diabetici, astmatici. Agátový med je veľmi ľahký a vhodný na pooperačné stavy a ľudí, ktorí majú problém so žalúdkom."

Včelárska sezóna začína začiatkom mája pri rozkvitnutí repkových rastlín, následne kvitne aj agát a lesné porasty. Najúrodnejšie obdobie na zber medu sa uzatvára na konci júna. Napriek tomu majú včelári len niekoľko dní na zber niektorých druhov. "Zhruba produkcia agáta na východnom Slovensku – je veľmi málo toho medu, každý rok máme snáď len päť, šesť dní na to, aby sme získali agátový med kvôli tomu počasiu, že vždy sa to nejako zvrtne. Buď nám prší alebo je sucho."

V týchto dňoch prebieha v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach piaty ročník výstavy "Včelárstvo". Návštevníci tak majú možnosť ochutnať niekoľko druhov medu aj tam.

Aj keď to nie je globálny problém, včelári bojujú v posledných rokoch s nedostatkom medu. Za botanickú záhradu pokračuje Róbert Gregorek: "Dnes už naozaj nie je samozrejmosťou dorobiť úspešne med ku našej spotrebe a rovnako vieme, že opeľovanie neprebieha vždy tak harmonicky ako by malo."

Súčasťou expozície sú aj výstavy, na ktorých sa môžete dozvedieť zaujímavé informácie z odboru včelárstva. "Včela je úžasný fenomén. Je zaujímavá tým, že je jediná, kto dokáže zabezpečiť tak masové oplodnenie a opelenie rastlín, pretože jej schopnosť prudko sa premnožiť, akcelerovať v tom najžiadanejšom čase, to je ten rozsah opeľovania, ktoré my potrebujeme pri svojom spôsobe hospodárenia. Jednoducho jablone nakvitnú naraz a bežní opeľovači v prírode by to nezvládli."

A aké je najvhodnejšie počasie pre včely nám povedal predseda Včelárskeho zväzu v Košiciach Eduard Grega: "Keď je pod mrakom, jemne tých 25 stupňov, vlhkosť vzduchu vyššia, bezvetrie alebo slabý južný vánok. To je ideálne počasie, ale to je snáď len v rozprávke."

Posledná tohtoročná výstava včelárstva v Botanickej záhrade potrvá do 20. novembra.
Tagy k reportáži

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
439
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
657
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1935
videní
03:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
638
videní


Facebook loginGoogle login