1446 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Vyvíjajú vakcínu na Parkinsonovu chorobu

TELEVÍZIA KOŠICE, 23.11.2016 18:12 | Spravodajstvo
Ide o druhé najčastejšie neurodegeneratívne ochorenie a postihuje približne jedno percento populácie vo veku okolo 60 rokov. Hovoríme o Parkinsonovej chorobe. "Môže vzniknúť buď v čuchovom alebo črevnom nervovom systéme. Odtiaľ sa po nervoch šíri smerom do mozgu," hovorí o posledných štúdiách košický neurológ Matej Škorvánek.

Pri Parkinsonovej chorobe sa v mozgu hromadí látka, ktorej hovoríme alfa-synukleín. "Ide o proteín, ktorý je prítomný v tele každého z nás. V prípade tohto ochorenia sa molekuly alfa-synukleínu na seba lepia a poškodzujú bunky."

Mnohí si Parkinsonovu chorobu spájajú práve s trasom rúk. Ochorenie je však definované predovšetkým poruchou pohyblivosti.

Problém je však v diagnostike ochorenia. Lekári ho vedia zistiť až v období, keď sa u pacienta začnú prejavovať typické motorické príznaky. "Tým, že ju nevieme diagnostikovať včas, nevieme ju včas ani liečiť. Lieky začíname podávať neskoro, keď už nefungujú."

Ak by lekári vedeli diagnostikovať Parkinsonovu chorobu včas, mohlo by to mnohým pacientom výrazne pomôcť. Práve na projekte včasnej diagnostiky pracujú lekári v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v KE asi tri roky a v najbližšom období by mali byť publikované prvé výstupy. "Pokiaľ by sme vedeli Parkinsona zistiť včas, bol by to obrovský úspech. Dokázali by sme ho podchytiť roky dopredu a zabrániť nástupu motorických prejavov chorby."

Parkinsonova choroba postihuje predovšetkým starších ľudí. Poznáme však aj prípady výrazne mladších pacientov, u ktorých ide o genetickú formu ochorenia. "Môj najmladší pacient má 30. Príznaky choroby sa uňho začali, už keď mal 15 rokov." V týchto prípadoch ide o geneticky zdedené ochorenie.

Lekári v súčasnosti pracujú na vakcíne, ktorá by mohla zabrániť progresu Parkinsonovej choroby v tele pacienta. "Štúdie bežia na zvieratách a očakávame prvé výsledky," uzatvára neurológ Matej Škorvánek.

Veľkou oporou pre pacientov s touto diagnózou je Spoločnosť Parkinson Slovensko (SPS). Má niekoľko regionálnych pobočiek a jej členovia sa pravidelne stretávajú. "Ľudia berú túto chorobu ako tragédiu. V kolektíve sa ochorenie ľahšie prijíma," vysvetľuje predsedníčka SPS Katarína Félixová.

Idete po ulici a odrazu sa nemôžete pohnúť. Stojíte a musíte počkať na pomoc. Aj takáto komplikácia sa spája s Parkinsonom. "Vypne vás to ako žiarovka. Je to na Parkinsonikovi, či dokáže požiadať o pomoc."

Parkinsonik môže mať na ruke náramok s nápisom Parkinsonova choroba. Vďaka nemu môžu ľudia rýchlejšie pochopiť, čo sa s daným človekom na ulici deje. A ako môžeme pomôcť, keď sa v danej situácii ocitneme a vidíme človeka, ktorý sa nevie pohnúť z miesta? "Netreba ho ťahať. Stačí ho chytiť za plece a nech on udáva tempo pohybu. Pomáha aj krok vzad, a potom vpred," radí Katarína Félixová.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
512
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1911
videní
03:45
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13567
videní
05:02
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
327
videní
00:22


Facebook loginGoogle login