1952 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

Záchranári: "Zle odstavené autá nám berú dôležité minúty"

TELEVÍZIA KOŠICE, 01.12.2016 14:57 | Spravodajstvo
Nahusto odstavené autá, neraz aj na miestach, kde by nemali byť. Parkovanie z času na čas robí vrásky aj košickým hasičom. Komplikácie s príjazdom ich vozidiel evidujú napríklad na sídliskách.

Podľa slov hovorcu Krajského riaditeľstva HaZZ v Košiciach Tomáša Berzeteia, "zlá situácia je na Sídlisku KVP, prípadne na Ťahanovciach. Aktuálne je to lepšie na Terase. Často je už ale problém aj na sídlisku Nad jazerom, predovšetkým križovatka, ktorá spája sídlisko s ostatnou časťou mesta – Most VSS, kde sú zápchy štandardom. Samotné príjazdy na miesto k bytovým domom tu nie sú až také komplikované."

Nad jazerom si už s jednou z najproblematickejších ciest poradili. Podľa zákona má mať prístupová komunikácia voľnú šírku 3 metre. Parkovací pruh sa k tomu nepočíta. V prípade nástupnej plochy je to o pol metra viac. Ak vodiči svoje autá nechávajú na rohoch križovatiek, hasiči opäť strácajú drahocenný čas.

Ako nám povedala starostka MČ Košice – Nad jazerom Lenka Kovačevičová, "zaznamenali veľa podnetov zo strany obyvateľov, ale aj záchranných zložiek, a to na Čiernomorskej ulici. V súčasnosti je to už ale vyriešené. V minulosti to bol dlhoročný problém." K dispozícii bol však široký chodník, z ktorého sa muselo ubrať, vznikli tak nové parkovacie miesta a autá prestali blokovať prejazd.

V zimnou období majú na niektorých sídliskách už roky problém aj smetiari, či cestári. Zaparkované autá im nevytvárajú dostatočne veľký koridor. Označovať a trvalo udržiavať prejazdnosť komunikácií, ktoré sú súčasťou zásahových ciest pre hasičský zásah, majú obce. S košickým magistrátom spolupracujú aj na Furči.

Podľa vyjadrenia starostu MČ Košice – Dargovských hrdinov Jozefa Andrejčáka, "realizujú vodorovné dopravné značenie - žlté čiary, ktoré znamenajú zákaz státia. Mesto alebo MČ to potom realizuje na problematickejších úsekoch, kde vedia, že prístup na chodník by mal byť zachovaný v šírke vozidla, práve kvôli záchranným zložkám"

Prístup hasičov na miesto zásahu, ktorými nie sú len požiare, ovplyvňujú aj iné faktory. Napríklad rekonštrukcie na cestách, či vianočné sviatky. Vtedy je v uliciach viac áut ako inokedy. Aj keď sú v individuálnych prípadoch príjazdy hasičov skomplikované, nie sú nemožné.

Ako dodáva hovorca hasičov v Košiciach, Tomáš Berzetei, "komplikovanejšie sú príjazdy do centra mesta ako takého, kde tu už z minulosti existuje nejaká zástavba. S úzkymi uličkami si veľmi neporadíme, neprebudujeme ich na širšie. Rovnako je to aj čo sa týka výstavby sídlisk."

Iné je to ale pri autách. Nedisciplinované parkovanie môže hasičom pri príjazde ubrať dôležité sekundy. A tie častokrát zachraňujú životy.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
280
videní
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
637
videní
01:01
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
226
videní
01:05
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1251
videní
01:33


Facebook loginGoogle login