9830 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Ako fungujú podzemné kontajnery?

TELEVÍZIA KOŠICE, 06.12.2016 16:38 | Spravodajstvo
Aj porozhadzovaným odpadkom majú zabrániť podzemné kontajnery v Moldave nad Bodvou. Takéto nádrže sú už v zahraničí bežné, na Slovensku ide o novinku. Ich objem sa môže vyšplhať až na 5 metrov kubických. Z veľkokapacitných nádob na komunálny a separovaný odpad vidieť nad zemou len vhadzovaciu šachtu.

"Ide najmä o estetické riešenie, ktoré nezaberá veľa priestoru. Bežne je veľké stojisko. Tu bolo osem klasických 1 100 litrových kontajnerov. Teraz sme ich nahradili týmito piatimi, čo je asi 30 bežných kontajnerov," uviedol  Martin Chyla, obchodný zástupca spoločnosti MEVA s.r.o.,

Ako prvé pribudli na Námestí mieru. Tento týždeň budú môcť obyvatelia využívať už aj ďalšie moderné kontajnerovisko na Severnej ulici. Primátor mesta Moldava nad Bodvou Slavomír Borovský informoval, že sa vynáša len raz za 3 týždne. Zabrániť majú znečisteniu poveternostnými podmienkami, či vyberačmi odpadkov.

Na vyprázdňovanie podzemných kontajnerov budú používať takzvaný dvojhákový systém. Ten bol na Slovensku, najmä v minulosti, vcelku zaužívaný. S výstavbou takýchto stanovíšť chcú pokračovať aj v ďalších častiach mesta. Očakávajú tiež návratnosť investície. "Verím, že sa nám to oplatí. Čisté mesto je viac ako nejaké peniaze. Peniaze tu nezohrávajú žiadnu úlohu. Jedno stanovište vychádza zhruba na 36tisíc eur, čo nie je pri dnešných cenách až také drahé. Myslím, že aj mestá takej veľkosti ako je Moldava nad Bodvou, si to pokojne môžu dovoliť," skonštatoval Borovský.

Polopodzemné kontajnery už zaviedli v Nitre. Obyvatelia Košíc sa podobnej výstavby dožadujú petíciou. Zažehnať by chceli znečistenie aj zápach z odpadkov. Druhé najväčšie mesto na Slovensku o takom riešení v súčasnosti neuvažuje, ale v budúcnosti ho nevylučuje. Podľa vyjadrení košického magistrátu "ide ale o veľmi nákladné riešenie v porovnaní s jeho výhodami."

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

Váš tipBez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
6190
videní
02:30
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
971
videní
01:59
570
videní
01:30
Bez komentára
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1508
videní
01:12


Facebook loginGoogle login