12464 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Zatvorený most im prevráti život naruby

TELEVÍZIA KOŠICE, 09.12.2016 12:37 | Spravodajstvo
Rozhorčenie, zmätok a obavy. To sú najnovšie pocity obyvateľov obce  Opátka. Tí  budú od pondelka prakticky odrezaní od sveta. Dôvodom je most cez Ružín, ktorý pre zlý stav úplne uzavrú. Nie na týždeň ani na dva, ale minimálne na jeden rok. Zrušenie tohto dôležitého prepojenia spišského regiónu s Košicami  považujú  za zlý vtip.

Škôlka v susednej obci bude odrazu od Opátky vzdialená 80 km
V obci totiž nemajú ani poštu a obchod funguje minimálne. Rozhodnutie Košického samosprávneho kraja v praxi tiež znamená, že deti by mali do škôlky denne dochádzať viac ako 80 km. Alebo nebudú chodiť do materskej školy do Košickej Belej, ako sú zvyknuté, ale do Veľkého Folkmára. Viacerým rodičom sa ale takéto riešenie nepáči, a hľadajú iné možnosti.

"Viacerí uvažujeme o tom, že ich do škôlky budeme voziť cez les. Chodím do práce okolo piatej ráno, môžem ísť vlakom z Margecian. Striedam však kolegov na zmeny, neviem si predstaviť, keď bude vlak meškať niekoľkokrát za mesiac, čo sa bežne stáva. Začnem mať problémy so zamestnávateľom a pravdepodobne dôjde k výpovedi," vyjadril svoje obavy obyvateľ Opátky, Ján Drábik.  Finančnú situáciu rieši aj František Šoltés: "Mesačne dám na benzín 300 eur, keď bude obchádzka, bude to 600 až 700 eur. To v žiadnom prípade nebudem vedieť zvládnuť."

Denne desiatky kilometrov navyše
Takzvané obchádzkové trasy sú dlhšie o desiatky kilometrov. "Obyvatelia sú úplne v šoku, zmení im to život a mnohí z nich, ktorí robia za minimálnu mzdu, sú jednoducho odsúdení. Bezpodmienečne je nutné vytvoriť kyvadlovú dopravu, aby ľudia vedeli prejsť na druhú stranu aspoň lavičkou. My domáci vieme, že sú cesty, ktoré by sa dali spriechodniť - keby sa o tom uvažovalo skôr," informovala Marianna Špaková z Obecného úradu obce Opátka.

Samotní obyvatelia podľa vlastných slov chápu, že most je nutné opraviť. Hnevá ich však, že k zásadným zmenám došlo takmer zo dňa na deň - bez reálnych alternatív. Hovoria tiež, že o havarijnom stave mosta sa vedelo už roky. V lete tu  dokonca dopravnou značkou zakázali prejazd vozidiel nad 12,5 tony. Denne tu však naďalej prechádzali naložené lesovozy. Práve tie sa podľa nich najviac podpísali pod aktuálny  stav mosta. Jeho úplná uzávierka  sa dotkne aj ľudí z iných dedín.

Chystajú protest, aby si ich problém všimli
"Plánujeme protest, chceme sa spojiť aj s ľuďmi z okolitých dedín. Najviac to síce ovplyvní nás – Opátku, ale sú ľudia ešte z väčšej diaľky ako z Kojšova, či z Veľkého Folkmára. Cesta, ktorá má byť obchádzkou, je neporovnateľná s tou pôvodnou. Zápchy, ktoré by sa tam tvorili, si ani neviem predstaviť," dodala Špaková.  

Spokojní nie sú ani miestni podnikatelia. Napriek tomu  dúfali, že cez vodnú nádrž budú môcť prejsť aspoň peší turisti, Košický samosprávny kraj túto možnosť zamietol a pripomenul, že tu budú prebiehať stavebné práce -  a tak akýkoľvek pohyb nepovolaných osôb na moste bude nemožný. Podľa kraja  sa v lokalite pre prírodné podmienky nedá postaviť  ani pontónový most. Fámy o tom, že vodnú nádrž vypustia, Slovenský vodohospodársky podnik vyvrátil.

Majiteľ penziónu: "Z čoho budem platiť úver??"
Majiteľ penziónu Hámre, Vladimír Adamčík hovorí, že úplná uzávera mosta bude mať pre neho likvidačné následky: "Ešte do dnešného dňa nám nikto nepodal žiadne vysvetlenie,  nikto nás neinformoval, ako to bude ďalej. Toto je dosť zásadný zlom v našom podnikaní. Zobrali sme si na tento penzión úver, musíme ho platiť. Našimi zákazníkmi sú z 99% obyvatelia Košíc z chatárskej časti, ktorá patrí pod Opátku. Hovoril som aj s právnikom. Je to krajná možnosť, ale áno, zvažujem aj súdnu dohru." Dnes má zasadnúť krízový štáb, ktorý bude riešiť vzniknutú situáciu so všetkými starostami dotknutých obcí, zástupcami lesov, urbariátov, a záchranných zložiek. O výsledkoch vás budeme informovať.

Doplnené 15.30
Obyvatelia Opátky majú predsa nádej. Obchádzku dlhú asi 80 km možno nebudú musieť absolvovať celý rok. Dnes totiž zasadal krízový štáb, ktorý rokoval o moste cez Ružín. Jeho odstávka sa najviac dotkne práve obce Opátka.

Zástupkyňa starostu, Michaela Elischerová, je s dnešným rokovaním spokojná: „Dospelo sa určitému riešeniu, a to že sa bude robiť cesta z jednej strany na druhú, resp. z Opátky smerom ku Košickej Belej. Ďalšie rokovania budú prebiehať, aby sme sa dohodli, ako bude prebiehať rekonštrukcia  účelovej cesty.“ Má ísť o úpravu jednej z doterajších lesných ciest.

Most, ktorý budú pre havarijný stav opravovať, napokon úplne uzavrú  až od utorka. Správa ciest Košického samosprávneho kraja majú vtedy začať  s odstraňovaním nenosných prvkov vozovky. Postupne sa bude pracovať na preložkách inžinierskych sietí. Rokovania krízové štábu budú pokračovať v pondelok.
 

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
854
videní
02:55
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2423
videní
Váš tip
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
809
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
520
videní


Facebook loginGoogle login