6608 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

VIDEO: Za štvrtkové sneženie môžu komíny US Steelu

TELEVÍZIA KOŠICE, 09.12.2016 17:22 | Spravodajstvo
Košičania sa vo štvrtok zobudili do bieleho rána. Centimetre snehu sa objavili len v tomto meste na východnom Slovensku. Podľa meteorológa Marcela Macka, môže za to prítomnosť hutníckeho závodu U.S. Steel Košice: "Dôvodom tohto sneženia boli aj emisie zo závodu U.S. Steel Košice. V podstate ide o to, že exhaláty sa pri inverznom počasí nerozptyľujú tak účinne ako pri inej situácii a hromadia sa v inverznej vrstve chladného vzduchu."

Na Furči dokonca zaznamenali snehovú kalamitu, pričom na Čermeli bolo úplne sucho. Klimatológ Pavel Faško hovorí o tomto jave ako o priemyselnom snežení, ktoré sa vyskytuje za určitých podmienok.
"Stáva sa to v oblastiach, kde je sústredená priemyselná činnosť a práve tie oblaky, ktoré vychádzajú z komínov, tak to nie sú len znečisťujúce látky, ale je to z veľkej miery vodná para a práve vďaka masívnemu produkovaniu vodnej pary v tých teplotných podmienkach, ktoré tam momentálne prevládajú sa môže stať, že sa táto vodná para vyzráža a vyskytne sa také sneženie, aké bolo zaznamenané teraz v Košiciach.

V prípade, že je v oblasti vyššia prašnosť, tak tá tvorí štruktúru väčších snehových vločiek a môže tu napadnúť aj niekoľko centimetrov nového snehu, tak ako to bolo napríklad v centre mesta.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1933
videní
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
548
videní
04:23
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1927
videní
03:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
20111
videní
09:30


Facebook loginGoogle login