1335 videní
K obľúbeným
Pozrieť neskôr
Hodnotenie: Tvoje hodnotenie:

(Ne)bezpečnosť bezpečnostných prvkov v aute

TELEVÍZIA KOŠICE, 15.12.2016 08:07 | Spravodajstvo
Charakteristikou zimného obdobia je sneh a ľad. Ten prináša radosť najmenším avšak vodičov na cestách vie poriadne potrápiť, preto by šoféri v tomto čase mali mať zvýšenú pozornosť v cestnej premávke. Na mokrej vozovke sa predlžuje aj brzdná dráha áut, ktorú by vodiči mali predvídať.

V súvislosti s bezpečnosťou v aute nás zaujímalo, na akom princípe fungujú airbagy a aké dôsledky môže mať nepripútanie sa v aute.

Airbag sa spúšťa pri náraze do pevnej steny už pri rýchlosti 20 km za hodinu. Životnosť tohto bezpečnostného prvku určuje výroba. Zväčša je daná na 10 až 15 rokov avšak záručná doba funkčnosti je podstatne menšia. V niektorých prípadoch môžu nafukovacie vaky vo vozidle spôsobiť aj ublíženie na zdraví, či usmrtenie.
Pri pripútaní sa zvyšuje šanca na prežitie pre vodiča aj v tom prípade, ak automobil neobsahuje airbag. Celková funkčnosť bezpečnostných pásov v aute závisí aj od ich použitia na zadnom sedadle.

Zákon nariaďuje aj zvýšené dodržiavanie bezpečnosti detí v aute. Podľa ich veku a hmotnosti sú odstupňované isté spôsoby v podobe podsedákov, vajíčok a sedačiek, ktoré majú päťbodové pásy a zaručia ochranu dieťaťa.

Vodiči by v tomto období nemali zabúdať ani na predĺženú brzdnú dráhu, ktorá závisí najmä od počasia. Pri rýchlosti 50 km/hod dosahuje brzdná dráha dĺžku 16,4 metra na mokrej vozovke. Ak je na ceste poľadovica pri tej istej rýchlosti sa zvyšuje dĺžka na 65,5 metra.

KomentárePočet príspevkov: 0

Nie je pridaný žiaden komentár.
Neváhaj a vyjadri svoj názor k reportáži.

Podobné reportáže

 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
1932
videní
03:45
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2209
videní
01:38
 
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
13639
videní
05:02
 
Tagy k reportáži
Pozrieť neskôr
K obľúbeným
2079
videní
01:53


Facebook loginGoogle login